ČLÁNOK
Vstup Číny do WTO stále možný ešte v tomto roku
9. októbra 2000

Čína naďalej dúfa, že sa jej podarí stať sa plnoprávnym členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) ešte pred záverom tohto roku, a to aj napriek vyhláseniam hlavného vyjednávača USA, že krajina si bude musieť na členstvo počkať až do začiatku budúceho roka. Vyhlásil to v pondelok predstaviteľ čínskeho Ministerstva zahraničného obchodu a hospodárskej spolupráce (MOFTEC), ktorý si neželal byť menovaný.

Spornými otázkami podľa diplomatov naďalej ostáva, ako Čína zvládne implementáciu nariadení WTO o intelektuálnom vlastníctve a iných reformách. Predstaviteľ MOFTEC odmietol špecifikovať problematické otázky, ktoré by mohli oddialiť tohoročné členstvo Číny.

Predstaviteľka amerického ministerstva obchodu Charlene Barshefsky v piatok uviedla, že pomalý progres rokovaní ohrozuje vstup Číny do medzinárodnej organizácie ešte v tomto roku napriek tomu, že čínska vláda tento dátum označila za cieľový. „Vyvinieme všetko úsilie, aby sme vstúpili do WTO podľa plánu,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ MOFTEC. Možný vstup Číny do WTO v roku 2000 zatiaľ úplne nevylúčila ani Barshefsky. „Na to, aby sme mohli ukončiť rokovania ešte v tomto roku, bude musieť Čína dosiahnuť rapídny progres,“ zdôraznila. Barshefsky by sa mala stretnúť s čínskym premiérom Zhu Rongji a ďalšími lídrami čínskej vlády ešte tento mesiac, prípadne začiatkom novembra, aby prerokovali posledné sporné body. Zhu zároveň vycestuje v dňoch 12. – 22. októbra na pracovnú návštevu do Japonska a Južnej Kórey.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS