ČLÁNOK
Všetci záujemcovia potvrdzujú svoj záujem o SLSP
6. decembra 2000

Privatizácia najväčšej slovenskej banky Slovenskej sporiteľne (SLSP) pokračuje v druhom kole. Ponuky zahraničných záujemcov za 87,18-percentný podiel v SLSP boli podľa názoru privatizačnej komisie nízke a záujemcovia môžu predložiť do pondelka budúceho týždňa svoje nové ponuky. Svoje ponuky podali k prvému termínu Bank Austria/HypoVereinsbank, Erste Bank a talianska banka Unicredito. Všetky tri banky majú naďalej záujem o kúpu SLSP.
Rozdiel medzi ponukami a očakávaniami slovenskej vlády je podľa privatizačnej komisie veľmi veľký. Slovenskí analytici vychádzali z kúpnej ceny na úrovni 7 mld. ATS. Doteraz sa však špekulovalo o kúpnej cene približne 4 až 5 mld. ATS. Tieto odhady však rakúske peňažné inštitúcie oficiálne odmietli potvrdiť.
Bank Austria sa kvôli prebiehajúcemu procesu privatizácie k tejto otázke odmietla vyjadriť, peňažný inštitút však má naďalej záujem o SLSP. Aj predstavitelia Erste Bank potvrdili naďalej seriózny záujem o SLSP. Hovorkyňa talianskej banky Unicredito Viviana Vestrucci taktiež potvrdila záujem banky o privatizáciu Slovenskej sporiteľne.
Bilančná hodnota Slovenskej sporiteľne predstavuje 185 mld. Sk, čo predstavuje 22-percentný podiel na trhu. V oblasti peňažných vkladov dosahuje banka dvojnásobný trhový podiel. Slovenská sporiteľňa má v súčasnosti viac ako 500 filiálok. V krajinách strednej a východnej Európy dosahovala SLSP v rebríčku najväčších bánk 11 miesto. Pred začiatkom procesu privatizácie pomohla vláda SLSP presunom veľkej časti zlých úverov do špecializovaných agentúr.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 8. 2022

USD 1,020 0,003
CZK 24,515 0,066
GBP 0,842 0,001
HUF 394,270 0,490
CAD 1,313 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS