ČLÁNOK
VSE nebudú formálnym vlastníkom ukrajinských podnikov
5. júna 2002

Východoslovenská energetika a.s. (VSE) s najväčšou pravdepodobnosťou nebude formálne figurovať v žiadnej zo štyroch energetických spoločností na Ukrajine, kde sa podieľala na ich privatizácii. VSE je v súčasnosti partnerom konzorcia Ukrainian Partners Energy (UPE), ale nevlastní akcie žiadneho zo štyroch ukrajinských rozvodných závodov, v ktorých spomínané konzorcium získalo nadpolovičnú väčšinu akcií. Pre agentúru SITA to uviedla manažérka VSE pre vzťahy s verejnosťou Anna Pančurová.

Potvrdila tiež, že predstavitelia nemeckej spoločnosti RWE Plus, ktorá nedávno sprivatizovala VSE, nateraz vnímajú podnikanie na Ukrajine ako rizikové a neprejavili záujem pokračovať v nastúpenom trende skôr, ako sa tamojší trh skonsoliduje. Akciovej spoločnosti VSE navrhli nevenovať sa doterajším aktivitám na tomto teritóriu. „Na druhej strane nemajú výhrady k účinkovaniu našich odborníkov v rámci poradensko-konzultačných a odborných činností,“ doplnila Pančurová.

VSE v súčasnosti na základe mandátnych zmlúv poskytujú konzorciu UPE poradenské služby v oblasti riadenia obchodu, informatiky a elektrických rozvodov v ukrajinských podnikoch. Okrem toho figurujú v dozorných radách týchto spoločností na Ukrajine. Zástupcov však nemajú v dozornej rade oblastného distribučného závodu v Kirovograde. Jeden z menších akcionárov tam totiž blokoval zvolanie valného zhromaždenia. Ako na nedávnej tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ VSE Jozef Böjtös, tieto problémy na Ukrajine riešia ich partneri z UPE. Na margo vlastníctva akcií ukrajinských závodov povedal, že sa v súčasnosti prevádzajú na spoločnosť VS Energy International z Holandska a teda nie sú vo vlastníctve VSE.

Konzorcium UPE získalo v privatizácii v roku 2001 majoritný podiel v oblastných závodoch Žitomir, Sevastopol, Krivograd a Kcherson. Celkom za ne zaplatili vyše 80 mil. USD. Štyri spoločnosti pod kontrolou VSE predstavujú 5,8 % celkovej ukrajinskej produkcie elektriny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS