ČLÁNOK
Vplyvný opozičný vodca Hamid Karzai žiada medzinárodnú pomoc v záujme nezávislosti Afganistanu
9. novembra 2001

Popredný predstaviteľ paštúnskych kmeňov Hamid Karzai požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo Afganistanu zbaviť sa „zahraničných teroristov“, ktorí bojujú po boku Talibanu.

Žiadam USA, európske krajiny a moslimské štáty, aby pomohli afganským ľuďom opäť získať nezávislosť, znovu nastoliť mier a zaradiť afganský národ na dôstojné miesto v rámci svetového spoločenstva, uviedol Karzai.

Jeho rozhovor pre BBC mal zároveň dať na správnu mieru protichodné informácie o mieste pobytu, ako aj o cieľoch jeho tajnej misie v Afganistane.

Karzai uviedol, že na afganské teritórium prenikol pred niekoľkými týždňami a pred talibanskými vojskami sa skrýval v južnej časti provincie Uruzgan.

Tento vplyvný paštúnsky vodca dosť šokujúcim spôsobom vyhlásil, že je schopný poraziť Taliban aj bez vonkajšieho zásahu, potrebuje však pomoc pri získaní nezávislosti od „Arabov a ďalších cudzincov“, ktorí bojujú po boku Talibanu.

Karzai tiež vyzval Spojené štáty, aby zastavili bombardovanie a poskytovali v boji proti Talibanu taký typ pomoci, ako v prípade vojny proti sovietskej okupácii v osemdesiatych rokoch.

Hamida Karzaia momentálne považujú za veľmi vážnu mocenskú alternatívu voči talibanskému režimu.

Americký minister obrany Donald Rumsfeld v utorok uviedol, že na pakistanskom území došlo počas minulého týždňa ku konzultáciám s Karzaiom, ktorý však túto informáciu poprel. Údajne sa mu podarilo odraziť útok „arabských síl“ a po desiatich hodinách boja sa musel tri dni skrývať.

Je však rozhodnutý aj naďalej zostať v Afganistane a organizovať paštúnske opozičné sily.

Podobný pokus vodcu mudžahedínov Abdula Haqa sa skončil tragicky. Jeho úkryt južne od Kábulu totiž obkľúčili vojská Talibanu a popravili ho, pričom nepomohla ani záchranná operácia amerických vrtuľníkov.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

Americký prezident Bush a britský premiér Blair potvrdili svoj záväzok naďalej bojovať proti terorizmu aj v prípade, že podpora verejnej mienky týmto operáciám sa zníži

Severná aliancia oznámila, že počas amerického náletu na Mazar-e-Šarif bol zabitý jeden z kľúčových veliteľov Talibanu

Pakistanský prezident generál Pervez Mušaraf uviedol, že americké akcie v Afganistane sa môžu čoraz viac vnímať ako vojna proti „chudobným, úbohým a nevinným ľuďom“

Americké bezpečnostné zložky vyjadrili nádej, že výskyt antraxu sa definitívne skončí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS