ČLÁNOK
Voľba Balcerowicza za guvernéra je dobrým krokom
26. decembra 2000

Novozvolený šéf poľskej centrálnej banky Leszek Balcerowicz plánuje zachovať kontinuitu politiky úrokových sadzieb a dobrú koordináciu s fiškálnou politikou. Oznámil to člen Výboru pre menovú politiku centrálnej banky Cezary Jozefiak. Poľský parlament zvolil uznávaného bývalého ministra financií za nového guvernéra Národnej banky Poľska v piatok.

Balcerowicz, ktorý bol architektom reforiem v Poľsku na začiatku 90. rokov označovaných za „šokovú terapiu“, nahradí na poste guvernéra Hannu Gronkiewicz-Waltz, ktorá bude od januára zastávať významnú pozíciu v Európskej banke pre obnovu a rozvoj (EBOR). Balcerowicz sa stane taktiež predsedom 10-členného Výboru pre menovú politiku, v ktorom bude mať rozhodujúci hlas v prípade názorovej rozpoltenosti členov.

„Som si istý, že zvolenie Balcerowicza prijali zahraniční investori s potešením. Je to dobrá voľba, pretože vďaka nej si môžeme byť istí nezávislosťou centrálnej banky a pokračovaním doterajšej politiky,“ povedal Cezary Jozefiak. Balcerowicz doteraz poskytol iba málo náznakov o svojom názore na úrokové sadzby, pričom v krajine sa vedie horúca debata o tom, či je potrebné urýchlené zníženie úrokových sadzieb s cieľom povzbudiť stagnujúci ekonomický rast. Balcerowicz sa taktiež stáva guvernérom v kľúčovom okamihu, kedy sa očakáva preorientovanie politiky centrálnej banky na uvoľnenejšiu po 15 mesiacoch reštriktívneho prístupu. Poľské úrokové sadzby sa momentálne pohybujú na 19 – 23 %, resp. 10 % v reálnom vyjadrení.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS