ČLÁNOK
“ Vojská Talibanu chcú bojovať do „“poslednej kvapky krvi““
22. novembra 2001

Taliban v oficiálnom vyhlásení uviedol, že jeho vojská budú bojovať do „poslednej kvapky krvi“ na všetkých územiach, ktoré majú ešte pod kontrolou.

Hovorca Talibanu Tajáb Agha zdôraznil, že ozbrojené sily tohto hnutia ovládajú provincie a mestá Kandahár, Kundúz, Zabol, Uruzgan, Helmand a časť Ghazni, pričom vojská majú údajne dosť síl, aby bránili svoje pozície.

Sme odhodlaní brániť všetky nami ovládané teritóriá a urobíme maximum na ochranu nášho národa. Nikomu nedovolíme, aby narušil islamskú vládu v Kandaháre a v ostatných provinciách, uviedol Agha a dodal, že Taliban má povinnosť šíriť v Afganistane islamské náboženské právo – šaríju.

V tlačovom vyhlásení Talibanu sa ďalej uvádza, že vodca hnutia mulla Omar neopustí Kandahár, pretože ho k tomu zaväzuje islamská viera.

Usama bín Ladín sa údajne už dlhší čas nenachádza v oblasti, ktorú ovláda Taliban.

Vôbec nevieme, kde je. Nemáme s ním nijaký kontakt, ani s ním nekomunikujeme, dodal tlačový hovorca Talibanu.

Za značne „vyzývavý, ba drzý“ sa v prvých komentároch označuje Aghov výrok, ktorý povedal, že „septembrový útok na USA je Bushovým a Blairovým problémom“.

Napriek tomu americké ozbrojené sily ponúkli, že zastavia bombardovanie severoafganského mesta Kundúz, ak by tento krok uľahčil rokovania o kapitulácii talibanských vojsk.

Americké velenie ponúklo možnosť, že preruší letecké nálety, ak o to požiada Severná aliancia, čo sa však do včerajšieho večera nestalo.

Rozhovory medzi zástupcami Severnej aliancie a obkľúčených talibanských milícií sú podľa agentúrnych zdrojov na „mŕtvom bode“.

V Kundúze je v čase amerických leteckých náletov akoby v „pasci“ aj 30 000 civilov. Severná aliancia stanovila za hraničný termín kapitulácie vojsk Talibanu v Kundúze dnešný deň, no zároveň dodala, že prípadná amnestia sa bude vzťahovať iba na Afgancov, a nie na zahraničných žoldnierov, ktorí bojujú v súčinnosti s talibanskými ozbrojenými silami.

Predstavitelia Talibanu včera vyzvali Organizáciu spojených národov, aby sa zasadila za bezpečný odchod ich milícií z Kundúzu – OSN však odpovedala tým, že na podobnú operáciu nemá v Afganistane adekvátny personál. Túto žiadosť odmietli Spojené štáty i Severná aliancia.

Veliteľ amerických vojenských operácií v Afganistane generál Tommy Franks včera po rokovaní s predstaviteľmi Severnej aliancie na leteckej základni Bagram uviedol, že USA zvažujú alternatívu vyslať na afganské teritórium 2 300 príslušníkov námornej pechoty.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme :

Spojené štáty i ďalšie krajiny prisľúbili rýchly začiatok procesu obnovy Afganistanu

Zahraničné agentúry, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc, požiadali OSN, aby vyslala do Afganistanu mnohonárodné sily v záujme stability v krajine

Telá štyroch novinárov, ktorí boli v pondelok zavraždení v Afganistane, včera previezli do Pakistanu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS