ČLÁNOK
Vojna v Iraku bude zrejme dlhá
26. marca 2003

Britský premiér Tony Blair povedal, že vojna v Iraku by mohla trvat dlho. Informoval tiež o postupe britských ozbrojených síl, ktoré sa dostali do Karbaly a celia medinskej divízii elitnej Republikánskej gardy prezidenta Husajna. Dalej trval na tom, že Londýn a Washington sa zhodli, že Organizácia Spojených národov (OSN) bude hrat klúcovú úlohu v povojnovom Iraku.

„Medinská divízia je pod ostrou palbou i ked dopad silného útoku zmierni zlé pocasie,“ povedal Blair na tlacovej konferencii vo svojom sídle na Downing Street. „Za pät dní, odkedy sa zacala vojenská akcia, sme toho už vela dosiahli,“ pokracoval. „Posun smerom k Bagdadu má strategický význam,“ dodal.

Predseda vlády tiež informoval, že pravdepodobne v stredu odletí do USA a v Camp Davide sa stretne s prezidentom Georgom W. Bushom. Vo štvrtok ho potom caká generálny tajomník OSN Kofi Annan. „Budeme hovorit o humanitárnej situácii ako aj o dôležitých a komplexných otázkach, ktorým budeme celit v Iraku po odchode Saddáma,“ pripustil Blair. „S Bushom budem v Camp Davide hovorit nielen o vojenskej akcii ale aj o tom, ako by Amerika a Európa mohli opät spolupracovat ako partneri a nie rivali,“ spresnil. „Zhodli sme sa, že OSN by mala aktívne pôsobit v povojnovom Iraku,“ pokracoval Blair. Podla vlastných slov nebude v USA rokovat o plánoch na zriadenie civilnej americkej správy Iraku po skoncení vojny. Na adresu Turecka britský premiér povedal, že Ankara musí rešpektovat teritoriálnu integritu Iraku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 3. 2021

USD 1,194 0,010
CZK 26,303 0,095
GBP 0,863 0,000
HUF 366,290 1,760
CAD 1,516 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS