ČLÁNOK
Vo Veľkej Británii včera publikovali protichodné informácie o poklese spotrebiteľskej dôvery
28. septembra 2001

Spotrebiteľská dôvera a výdavky občanov vo Veľkej Británii boli vždy doteraz veľmi silným stimulom ekonomického rastu.

Barometer spotrebiteľskej dôvery – CCB, mesačný prehľad, ktorý spracúva GFK Group pre potreby Európskej komisie konštatuje, že spotrebiteľská dôvera bola do určitej miery zasiahnutá tragickými udalosťami v Spojených štátoch, avšak jej hodnota je stále v súlade s dlhodobým priemerom.

Prieskum agentúry Mori, ktorý včera publikoval denník The Times však uvádza, že optimizmus britských spotrebiteľov je na najnižšej úrovni od marca 1980.

Tieto protichodné informácie sú k dispozícii iba deň po zverejnení prognóz Medzinárodného menového fondu a OECD, ktoré varovali, že teroristické útoky na americké mestá budú akcelerovať spomalenie globálnej ekonomiky.

I keď sú informácie o stave spotrebiteľskej dôvery protichodné, zrejme každý súhlasí s tým, že zníženie výdavkov britských občanov by s veľkou pravdepodobnosťou posunulo ekonomiku do štádia recesie.

GFK prezentovala záver, že v období po 11. septembri sa spotrebiteľská dôvera redukovala iba veľmi mierne a všetky zistenia po útoku na USA v podstate korešpondujú s dlhodobými trendmi.

Diametrálne iný názor tlmočila agentúra Mori, ktorá zo svojho prieskumu dedukuje, že iba 8% opýtaných očakáva zlepšenie ekonomickej situácie v roku 2002, avšak až 64% si myslí, že dôjde k jej zhoršeniu.

Mori tiež naznačuje, že britská a americká spotrebiteľská dôvera vykazujú veľmi podobné prvky.

Prehľad Conference Board, ktorý uverejnili v USA v utorok konštatuje, že index spotrebiteľskej dôvery zaznamenal v septembri najväčší mesačný prepad za uplynulých desať rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS