ČLÁNOK
Vo Francúzsku poklesla priemyselná produkcia po prvý raz za ostatných šesť mesiacov
17. mája 2001

Výroba v sektore priemyslu zaznamenala mierne ochabnutie najmä v súvislosti s menšími výstupmi spotrebného tovaru – nábytku, domácich spotrebičov a kozmetiky. V marci sa zaznamenal pokles hodnoty tohto ukazovateľa o 0,2%, hoci vo februári sa konštatoval jeho nárast o 0,2%. Francúzsky Národný štatistický úrad – Insee uviedol, že ide o vôbec prvý pokles priemyselnej výroby za ostatných šesť mesiacov.

Markantný je hlavne pokles predaja v Ázii a v Spojených štátoch, čo vedie francúzske firmy k redukcii výroby. Tento trend s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolá znížený rast francúzskej ekonomiky, konkrétne pod hodnotu troch percent, čo by bol ukazovateľ na hladine štvorročného minima.

Deutsche Bank AG vo svojej analýze konštatuje, že najnovšie prognózy ekonomických dát potvrdzujú značné oslabenie podnikateľskej dôvery v sektore priemyslu, čo môže byť ďalšou príčinou spomaleného tempa rastu v celej eurozóne, a nie iba vo Francúzsku.

Insee tiež dodáva, že sezónne upravená priemyselná produkcia, v rámci ktorej sa eliminujú menej stabilné položky (potraviny a energie) takisto v marci vykázala pokles o 0,2%, hoci za celý I. kvartál na medziročnom základe vykazovala rast vo výške 3,1%.

Výroba automobilov a náhradných dielov sa síce v marci zvýšila o 1,6%, no výroba počítačov a kozmetiky sa v rovnakom období znížila o 0,9%.

Mierny prepad (o 0,7%) sa deklaroval aj vo výrobe mikročipov a chemikálií.

Výroba potravín sa zvýšila o 0,1%, no o rovnakú hodnotu klesla výroba elektrickej energie.

Je evidentné, že ide iba o veľmi mierne posuny, domáci dopyt je totiž vo Francúzsku stále značný a francúzska ekonomika nie je závislá na exporte v takom rozsahu, ako napríklad Nemecko, no Národný štatistický úrad tieto signály v sektore priemyslu v nijakom prípade nepodceňuje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS