ČLÁNOK
Vo finančných službách pôjde o malých klientov
3. januára 2002

Vo finančnom sektore sú už rozdané takmer všetky karty. Aké zmeny v ňom sa dajú očakávať v tomto roku? Nebude ich veľa a nebudú v ich majetkovej štruktúre, ale skôr v palete poskytovaných služieb. Okrem Banky Slovakia a Poštovej banky sú všetky ostatné bankové domy v súkromných rukách. Podobne je to aj v poisťovacom sektore. Jedinou zmenou, ktorú je možné očkávať je majetkové preskupenie v Univerzálnej bankovej poisťovni, ktorú kedysi založili Všeobecná úverová banka, Investičná a rozvojová banka a Slovenská sporiteľňa.

O peniaze klientov sa starajú aj Doplnkové dôchodkové poisťovne, ktoré sú hybridom na pomedzí dôchodkového fondu a komerčnej poisťovne. Momentálne sú na trhu štyri. Na jeseň minulého roku o licenciu požiadala spoločnosť Danubia Invest. Odpoveď ešte nedostala.

Všetky spomínané subjekty sa starajú o stabilný počet právnických osôb. Podniky môžu ohlásiť prestup „zo Sparty do Slávie“ len vtedy, ak sa zmenia ich majitelia. Prvou lastovičkou môže byť tandem Slovnaft – IRB, respektíve OTP. Banky nemajú veľký manévrovací priestor. Výkonné podniky, ktoré sú väčšinou orientované na zahraničné trhy sa nemusia spoliehať na domáce finančné ústavy, ale ľahko nájdu relatívne lacnejšie zdroje v zahraničí.

Už minulý rok naznačuje, že banky sa budú orientovať na drobných klientov. Doteraz fyzickým osobám ponúkali len služby, ktoré súvisia s bezhotovostným platobným stykom a možnosťou termínovaných vkladov rôzneho druhu. Aj v tomto roku to bude viac jako doposiaľ.

Počas predchádzaujúcich dvoch rokov sa na Slovensku objavilo niekoľko firiem, ktoré ponúkajú možnosť kúpy tovaru na splátky. Tohto roku sa dá očakávať, že banky budú snažiť oveľa viac poskytovať spotrebné úvery. Nebude to len klasickou formou, pri ktorej treba vypĺňať tlačivá, ale na trhu sa bude zostrovať konkurencia medzi bankami, ktoré vydávajú úverové karty. Jedna z bánk koncom minulého roka dokonca neváhala použiť porovnávacie údaje o úrokoch konkurentov.

Okrem klasických produktov sa banky budú snažiť, aby akékoľvek voľné prostriedky klient neinvestoval niekde inde, ale do spoločnosti, ktorá je s bankou kapitálovo prepojená, alebo má s ňou prinajmenej dohodu o predaji finančného produktu. Na trhu sa dá očakávať väčší rozmach integrovaných produktov, napríklad kombinovaných portfólií spojených s určitým druhom positenia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS