ČLÁNOK
Vlastníkom Skloobalu sa stal švajčiarsky Vetropack
3. júla 2002

Novým vlastníkom spoločnosti Skloobal, a.s., Nemšová sa v piatok stala švajčiarska skupina Vetropack Holding AG. Spoločnosť bude vystupovať pod obchodným menom VT Slovakia a po ukončení procesu transformácie sa z nej stane Vetropack Nemšová. Kúpnopredajnú zmluvu sa podľa dohody zúčastnené strany rozhodli nezverejniť. Slovenská skláreň sa popri dvoch závodoch v Rakúsku, po jednom v Švajčiarsku, Chorvátsku a v Českej republike stane šiestou v skupine.

Podľa medializovaných informácií mal Vetropack ponúknuť za sklársku výrobu 267 mil. Sk, 146 mil. Sk za zásoby a zhruba 20 mil. Sk za ďalšie súbory majetku. Ako pre agentúru SITA povedala pracovníčka oddelenia komunikácie Vetropacku Naďa Dolejská, tieto sumy nemôže potvrdiť. Ako ďalej pre SITA uviedol predseda predstavenstva Vetropack Moravia Glacc Ota Horák, celková suma za Skloobal sa uhradí do 5. júla. „V blízkej budúcnosti uskutočníme vo firme dôkladnú analýzu a vyjasníme ďalšie alternatívy jej vývoja. Výroba však bude pokračovať na minimálne doterajšej kapacitnej úrovni a s rovnakým počtom zamestnancov,“ doplnil Horák.

Vďaka tejto akvizícii preberá Vetropack Holding aj dominantné postavenie na slovenskom trhu obalového skla. Vstup do Skloobalu je ďalším krokom Vetropacku v rozširovaní aktivít do strednej a východnej Európy (SVE). „V blízkej budúcnosti však neplánujeme odkúpenie ďalších tovární v SVE,“ spresnila Dolejská.

Závod v Nemšovej vyrába ročne 100 tisíc ton sklenených obalov a so 600 zamestnancami dosahuje obrat asi 1,1 mld. Sk. Polovica produkcie zostáva na domácom trhu, druhá smeruje do Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Skupina Vetropack plánuje spoluprácu s českou sklárňou v Kyjove. Takisto predpokladá, že integrácia Skloobalu do skupiny umožní využitie synergie a prinesie nielen úsporu nákladov, ale aj lepší servis zákazníkom. Exportnými teritóriami by aj naďalej mali ostať trhy SVE, keďže na západných trhoch už došlo k ich stabilizácii.

Vetropack Holding AG dosiahol za minulý rok čistý konsolidovaný zisk 11,6 mil. CHF. Obrat skupiny predstavoval 431,6 mil. CHF. Celkový predaj stúpol v medziročnom porovnaní o 5 % na 3 mld. fliaš a konzervových fliaš. K najvýznamnejším zákazníkom spoločnosti patria koncerny Nestlé, Coca-Cola, Unilever, Heineken, Interbrew a SAB. Koncern celkovo zamestnáva vo Švajčiarsku, Rakúsku, Chorvátsku a v ČR spolu 2358 pracovníkov. „Zameriavame sa jednak na domáce trhy v spomínaných krajinách a na druhej strane na medzinárodných zákazníkov, predovšetkým pivovary,“ dodali predstavitelia spoločnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS