ČLÁNOK
Vlády sa nemôžu spoliehať na pomoc ECB, varuje Weidmann
5. septembra 2013

Súčasnú krízu nemožno vyriešiť nástrojmi menovej politiky a členské štáty eurozóny by sa preto nemali spoliehať na pomoc Európskej centrálnej banky (ECB). Vyhlásil to v pondelok Člen Rady guvernérov ECB Jens Weidmann, ktorý je zároveň šéfom nemeckej centrálnej banky. Weidmann na stretnutí s diplomatmi v Berlíne zopakoval kritiku na adresu programu priamych nákupov dlhopisov, ktorý ohlásila ECB v snahe podporiť štáty vo finančných ťažkostiach.

  „Nie je tajomstvom, že konkrétne programy nákupov vládnych dlhopisov hodnotím kriticky,“ povedal Weidmann. Ak budú banky v eurozóne nakupovať dlhopisy krajín s nízkou úverovou dôveryhodnosťou, hrozí, že dopady nezodpovednej rozpočtovej politiky sa prenesú do ďalších častí menovej únie, varoval šéf nemeckej centrálnej banky. „Týmto spôsobom monetárna politika oslabuje princíp individuálnej zodpovednosti a podieľa sa na redistribúcii, o ktorej by mali rozhodovať vlády,“ konštatoval Weidmann. Najlepší spôsob, ako môže centrálna banka prispieť k vyriešeniu krízy, je preto zamerať sa na jej mandát k udržaniu cenovej stability, uzavrel predstaviteľ ECB.

Neobmedzený program nákupov dlhopisov známy pod názvom Outright Monetary Transactions (OMT) ohlásila ECB vlani v septembri s cieľom znížiť úverové náklady krajín postihnutých krízou a chrániť spoločnú menu. Kritici označujú plán za skrytý nástroj financovania vládnych dlhov, čo odporuje európskej aj nemeckej legislatíve. Program v uplynulých mesiacoch pomohol upokojiť trhy, hoci ho doteraz nik nevyužil.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS