Podľa Mikloša bude dôležitým krokom valné zhromaždenie VSŽ, ktoré definitívne schváli podmienky vstupu U.S. Steel do VSŽ.
Dohoda medzi SR, americkou spoločnosťou U. S. Steel, VSŽ a Steel Košice, s.r.o., ktorú vláda schválila s pripomienkami, podľa vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša špecifikuje okrem iného v rámci platnej legislatívy nárokovanie daňových úľav či rozklad záväzkov za potenciálne ekologické riziká. Dohoda hovorí aj o výške daňových záväzkov a o postupe pri prípadných ďalších kontrolách daňových záväzkov.
Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová v Banskej Bystrici uviedla, že vláda v dohode súhlasila s požiadavkou U. S. Steel neuskutočniť už žiadne ďalšie daňové kontroly vo VSŽ týkajúce sa minulých období. Zmluva tiež stanovuje sankcie v prípade, že po vstupe U.S. Steel do časti aktivít VSŽ dôjde k vyššiemu než prirodzenému úbytku počtu zamestnancov. Vláde podľa M. Machovej vyhovujú termíny a štruktúra plánovaných investícií U.S. Steel v objeme vyše 700 mil. USD, ktoré by mali smerovať predovšetkým do zvýšenia pridanej hodnoty a ekologizácie produkcie.
Ako vicepremiér Mikloš povedal pre agentúru SITA, podľa neho bude dôležitým krokom valné zhromaždenie VSŽ, ktoré definitívne schváli podmienky vstupu U.S. Steel do VSŽ.
Termín valného zhromaždenia zatiaľ nie je určený, ako však v utorok pre SITA dodal hovorca VSŽ Jozef Marko, malo by sa konať v priebehu niekoľkých týždňov. U.S. Steel má do konca septembra predĺženú exkluzivitu v rokovaniach s VSŽ, v prípade potreby je však podľa I. Mikloša možnosť aj ďalšieho predĺženia tejto lehoty.
Ako v utorok po rokovaní kabinetu povedal premiér Mikuláš Dzurinda, verí, že teraz už nič nestojí v ceste definitívnemu potvrdeniu vstupu americkej oceliarskej korporácie na mimoriadnom valnom zhromaždení VSŽ. Ministerka Mária Machová je presvedčená, že akcionárske pomery vo VSŽ dávajú predpoklady, že sa „vstup U.S. Steel podarí štátu presadiť, a tak na dosiahnutie tohto zámeru nebude musieť vynakladať ďalšie prostriedky“. Utorkovým odsúhlasením zmluvy sa tiež stávajú bezpredmetnými akékoľvek ďalšie rokovania vrátane rokovaní s indickou spoločnosťou Ispat, ktorá mala o vstup do VSŽ mimoriadny záujem.
Ispat nedávno ponúkol odkúpenie akcií VSŽ na kapitálovom trhu za cenu 514 Sk za akciu. Ako vtedy uviedla ministerka Machová, nepovažuje túto ponuku za výhodnejšiu, aj keď U.S. Steel ponúka 120 Sk za akciu. Americká spoločnosť chce však získať iba tie aktíva VSŽ, a.s., ktoré sú spojené s hutníckou výrobou. Po oddelení tzv. core spoločnosti ostanú v majetku VSŽ, a.s. aktíva v hodnote približne 16 mld. Sk. Ide o rôzne strojárske spoločnosti vo vlastníctve VSŽ, a.s.
Podľa nedávneho vyjadrenia hovorcu U.S. Steel Thomasa Ferralla chcela americká strana pôvodne už koncom augusta predložiť akcionárom na valnom zhromaždení finálnu ponuku, pričom očakávala jej schválenie. Základnými podmienkami pre prevzatie oceliarskych aktivít VSŽ americkou spoločnosťou je vyrovnanie daňových záväzkov a súhlas veriteľských bánk. Manažment VSŽ v súčasnosti pripravuje všetky podklady potrebné pre rozhodovanie akcionárov na MVZ.
Podľa výsledkov daňovej kontroly vo VSŽ, ktorá trvala od decembra 1998 do konca júla tohto roka, predstavuje hrubá výška daňových dorubov 10 spoločností VSŽ 3,741 mld. Sk. Skutočný dopad dorubov na hospodárenie VSŽ však bude podľa prezidenta VSŽ Gabriela Eichlera iba vo výške 1,4 mld. Sk. Celkovú sumu totiž treba znížiť o 1,4 mld. Sk v podobe penále a navýšení, ktoré sa vláda v marcovom Memorande o porozumení s americkým investorom zaviazala odpustiť.
ČLÁNOK
Vládou schválená dohoda rieši aj daňové záväzky a úľavy
5. septembra 2000
KURZY
9. 12. 2024
USD | 1,057 | 0,001 |
CZK | 25,093 | 0,017 |
GBP | 0,828 | 0,001 |
HUF | 411,250 | 3,100 |
CAD | 1,492 | 0,004 |