ČLÁNOK
Vládny návrh dôchodkovej reformy je podľa OKS strata času
8. augusta 2002

Legislatívny zámer na vypracovanie návrhu zákona o kapitalizačnom pilieri dôchodkového poistenia, ktorý vláda na stredajšom rokovaní schválila v dvoch alternatívach, považuje Občianska konzervatívna strana (OKS) za stratený čas. OKS tvrdí, že reforma dôchodkového systému je napriek predvolebným sľubom vlády stále iba v štádiu legislatívneho zámeru a vláda tak pred parlamentnými voľbami stráca vplyv na realizáciu tohto zámeru a nebude môcť ani ovplyvniť využitie úložky Národnej banky Slovenska z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, ktorá je určená na naštartovanie reformy. V stredu o tom informoval predseda OKS Peter Tatár.

OKS pritom do parlamentu predložila návrh zákona, ktorý reformuje dôchodkový systém a mal poskytnúť lehotu na jej praktické spustenie od 1. januára 2004. Návrh OKS však neprešiel do druhého čítania. Zákon navrhoval odvádzať 10 % z vymeriavacieho základu na osobné účty občanov, a nie 6 %, ako to navrhuje vládny zámer. Návrh tiež počíta s využitím výnosov z privatizácie a s dlhodobým financovaním štátnymi dlhopismi. „Vládou schválený zámer povedie k tomu, že dôchodky budú aj naďalej nízke, zvýšia sa náklady a dlhy sa hodia na budúce generácie,“ zdôraznil predseda OKS.

Tatár ďalej poukazuje na to, že vo vládnom návrhu chýba reforma princípov dôchodkového systému, naďalej prevažuje dávkový princíp nad príspevkovým. Vláda navrhuje, aby 50 % celkového dôchodku dostal občan z kapitalizačného piliera. Návrh OKS naopak počíta na začiatku s dvomi tretinami celkového dôchodku z kapitalizačného piliera a s postupným zánikom priebežného dávkového piliera a prechodom na úplný príspevkový systém. „Náš návrh zákona presadzuje tiež rázne zníženie odvodov do Sociálnej poisťovne o 9 %,“ dodal Tatár.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS