ČLÁNOK
Vláda vyzve ďalších investorov, aby prejavili záujem o SE
8. augusta 2003

Do tendra na privatizáciu Slovenských elektrární (SE) sa môžu prihlásiť ďalší záujemcovia. „V najbližších dňoch, poprípade týždňoch zverejníme inzerát, ktorý vyzve nových investorov na prejavenie záujmu,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede poradca pre privatizáciu SE Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers. „V súčasnosti považujeme za prioritu dostať investorov na rovnakú štartovaciu čiaru,“ povedal Mitka.

„Otvorením tendra sa môže celý proces privatizácie značne predĺžiť,“ pripustil ďalej privatizačný poradca. Celý proces privatizácie bude teda pokračovať vyzvaním potenciálnych uchádzačov o prejavenie záujmu. Už existujúcim záujemcom dá privatizačný poradca čas na potvrdenie ponúk po tom, ako dostanú aktualizované informácie. Ukončenie celej transakcie súvisí podľa Mitku predovšetkým so spôsobom privatizácie, ktorý zvolí vláda. V prípade privatizácie elektrární ako celku by bol harmonogram podľa jeho slov jednoznačne kratší. Sprivatizovanie 49-percentných majetkových podielov v novovytvorených dcérskych spoločnostiach elektrární by naopak trvalo podstatne dlhšie.

Minister hospodárstva sa však pri privatizácii SE ponáhľať nemieni. „Nechceme predávať na úkor kvality a pod časovým stresom,“ uviedol Robert Nemcsics. Možnosť, že by sa tender donekonečna otváral, je však podľa jeho slov len teoretická a vláda nepočíta s tým, že by k takejto operácii v budúcnosti znovu pristúpila. O privatizáciu SE prejavilo doteraz záujem osem investorov. Dodatočne svoj záujem deklarovala aj Česká energetická spoločnosť ČEZ a ďalšia nekonkretizovaná renomovaná energetická spoločnosť. Podľa neoficiálnych informácií by mohlo ísť o americkú spoločnosť AES Corp. „Ignorovať ponuku ČEZu by bolo vzhľadom na jej charakter nezodpovedné,“ uviedol ďalej minister hospodárstva. Nevylúčil však ani záujem ďalších investorov. Všetci doterajší záujemcovia podľa neho zatiaľ svoj záujem predbežne potvrdili. Kritériá na privatizáciu sa podľa Nemcsicsa meniť nebudú.

O otázke uviaznutých nákladov, ktorá sa musí vyriešiť ešte pred sprivatizovaním elektrární, bude podľa Nemcsicsa rozhodovať vláda až v okamihu hodnotenia ponúk investorov. Podľa štátnej tajomníčky MH Evy Šimkovej existujú tri spôsoby riešenia, a to alokovanie nákladov do ceny elektrickej energie, alokovanie do štátneho rozpočtu, poprípade kombinácia týchto spôsobov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS