ČLÁNOK
Vláda v záujme odstránenia výhrad EÚ zmení zákon o obchodných reťazcoch
25. septembra 2003

Problémové ustanovenia zo slovenského zákona o obchodných reťazcoch, na ktoré upozorňuje aj Európska únia s ohľadom naplnenia pravidiel slobodného pohybu tovaru, chce vláda odstrániť novelou tejto právnej normy ešte do vstupu SR medzi krajiny spoločenstva.

Upozornil na to vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky s tým, že potreba zmeny tohto zákona je jedna z kľúčových vecí, ktoré ešte treba s Európskou komisiou (EK) prediskutovať na tohtotýždňových bruselských rokovaniach. Medzi ďalšie problémové veci, o ktorých chce únia so slovenskou delegáciou hovoriť, patria podľa Csákyho produkcia ocele v U.S. Steel Košice, dobudovanie inštitúcií potrebných na uplatňovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky, plnenie pravidiel potravinovej bezpečnosti, či viacjazyčné informácie na spotrebiteľskom tovare. Ale kľúčové podľa neho budú aj rokovania o eurofondoch, keďže získanie návrhu finálnej zmluvy pre ich využívanie v SR je možné očakávať už v októbri.

Csáky dodal, že už požiadal ministerstvo hospodárstva, aby pripravilo novelu zohľadňujúcu výhrady EÚ voči zákonu o obchodných reťazcoch. Zároveň pripomenul, že aktuálny platný zákona prešiel slovenským parlamentom bez vládneho odobrenia.

V prípade amerického U.S. Steel, ktorý ovláda košickú oceliareň, vicepremiér konkretizoval, že problémové je prekročenie výrobných kvót ocele ešte z roku 2001. „Budeme so zástupcami EK hovoriť o tom, či bude potrebné tieto prekročené objemy odpočítať z bežných výrobných kvót pre budúce roky. Vstupom krajiny do EÚ sa totiž podnik stane súčasťou spoločného trhu,“ dodal Csáky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS