ČLÁNOK
Vláda v Ríme bude dnes rokovať o veľkolepom projekte, ktorého cieľom je spojiť Sicíliu s talianskou pevninou
29. januára 2001

Teraz je témou dňa v Taliansku stavba grandiózneho mostu, ktorý ktorý by preklenul Messinskú úžinu, čím by vznikla spojnica medzi Reggio Calabria a Messinou.

Tento most môže výrazne podnietiť obchodné a ekonomické väzby medzi Sicíliou a Calabriou, teda medzi dvoma, vari najviac zaostalými oblasťami v Taliansku.

Stavba „ponte sullo stretto“ sa opätovne dostala výraznejšie do pozornosti po návšteve talianskeho prezidenta

Carla Azeglia Ciampiho v tejto oblasti a najmä po jeho výroku, že nadišiel čas, aby sa talianska vláda rozhodla – raz a navždy…

Skupina nezávislých poradcov, vrátane Price Waterhouse, britských konzultantov a špecialistov z Milánskej univerzity vypracovala pre vládu komplexnú štúdiu, ktorá sa zaoberá technickými, ale najmä finančnými aspektami zamýšľaného projektu.

„Ponte sullo stretto“ by mal stáť 10 800 miliárd lír/5,6 miliardy EUR, respektíve 5,2 miliardy USD/, pričom 60% zdrojov by mala zabezpečiť talianska vláda a zvyšok privátne firmy.

Plán počíta s 5000-metrovou dĺžkou a 61-metrovou šírkou tohto diela.

Ak by sa stavebné práce začali v roku 2005, prvé automobily a železničné súpravy by po moste mohli prejsť v roku 2012.

Stále je však otvorená otázka samotného významu tejto extrémne drahej stavby.

Ak by chcela vláda výrazne oživiť miestny trh práce, prilákať turistov a prakticky dokázať, že sa významné zmeny dejú aj v „mezzogiorno“ – teda na juhu Talianska, potom má stavba svoju logiku a oprávnenosť.

Ak by sme však mali na zreteli iba zefektívnenie prepravy tovaru a najmä potravín medzi Sicíliou a talianskou pevninou, potom úplne postačí zvýšenie frekvencie plavby trajektov, čo je podstatne lacnejšie.

Dnes prerokuje talianska ľavicovo-centristická vláda komplexnú štúdiu o budúcej možnej stavbe v Messinskej úžine, no zrejme sa vyhne priamemu verdiktu.

Vodca pravicovo-centristického zoskupenia Silvio Berlusconi však dal jasne najavo, že ak vyhrá parlamentné voľby, most v Messinskej úžine sa začne stavať.

Je to ale dvojsečná zbraň – Berlusconi je síce nadšený týmto veľkolepým dielom, no v každom prípade by musel vysvetliť svojim kmeňovým voličom na severe krajiny, prečo sa rozhodol preinvestovať takmer 11 000 miliárd lír práve na juhu…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS