ČLÁNOK
Vláda usiluje o zrušenie zmluvy medzi FNM a Poórom
4. marca 1999

Vláda SR sa usiluje o zrušenie kúpnopredajnej zmluvy, ktorú uzavrel Fond národného majetku pri predaji akcií Nafty Gbely s veľkopodnikateľom Vladimírom Poórom. Zahraničných investorov predstavitelia vlády informovali, že v kauze Nafty Gbely bol porušený zákon a že vláda uvedie súčasný stav do súladu s právom. Pre novinárov to dnes na margo privatizácie Nafty povedal minister hospodárstva Ľudovít Černák. Na túto skutočnosť podľa svojich slov upozornil aj potenciálneho kanadského záujemcu o investovanie do slovenskej energetiky a plynárenstva.
Minister hospodárstva nie je presvedčený, či majiteľ Sipox Holdingu, a. s., Bratislava Jozef Majský kúpil Naftu Gbely, alebo spoločnosti Druhá obchodná alebo Arad. Vláda nebude podľa neho nominovať predstaviteľov vlády alebo ministerstiev do orgánov Nafty. „Už dávno sme hovorili, že zásobníky plynu v Lábe sú strategickým bohatstvom Slovenska a mali by sa vrátiť buď Slovenskému plynárenskému priemyslu alebo inej štátom ovládanej spoločnosti,“ uzatvoril minister Černák.
Veľkopodnikateľ J. Majský v utorok vyhlásil, že odkúpil od majoritného akcionára spoločnosti Nafta Gbely Vladimíra Poóra jeho podiel v tomto podniku. V. Poór vlastnil cez spoločnosť Druhá obchodná celkovo 45,9 % Nafty. Nový akcionár Nafta Gbely zdôraznil, že kúpou spomínaných akcií nesledoval získanie majetkového prospechu, ale chce dať spoločnosti šancu na prežitie. „Týmto krokom som chcel prerušiť agóniu a kriminalizáciu Nafty, aby konečne začala fungovať v prospech slovenskej ekonomiky a súčasnej vlády,“ uviedol Majský. Okrem posilnenia vplyvu štátu v Nafte budú najbližšie kroky a rokovania J. Majského smerovať k obnoveniu normálneho chodu podniku pod verejnou kontrolou pri zachovaní zamestnanosti. J. Majský avizoval, že chce rokovať s predstaviteľmi ministerstiev a predložiť im návrh na obsadenie najvýznamnejších postov v Nafte zástupcami štátu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS