ČLÁNOK
Vláda údajne uvažuje o využití záložného práva bánk v Nafte
8. júla 1999

Mimosúdna dohoda o získaní vplyvu štátu nad skupinou spoločností okolo Nafty Gbely neprichádza po utorkovom rokovaní zástupcov Ministerstva hospodárstva (MH) SR a Konsorcia IPB-AII do úvahy. Vláda má však podľa zdroja blízkeho kabinetu napriek tomu niekoľko alternatív, ako získať opäť kontrolu nad Naftou Gbely a tiež Naftou Trade.
Okrem ústavného zákona, ktorý by umožnil vyvlastnenie Nafty, do úvahy prichádza aj uplatnenie záložného práva cez pohľadávky bánk voči spoločnostiam Nafta Gbely a Nafta Trade. Vo veci údajnej kúpy Aradu spoločnosťou IPB-AII pre americkú Cinergy Corp. sa budú pravdepodobne angažovať aj orgány činné v trestnom konaní, hlavne po tom, čo firma Cinergy v stredu kúpu Aradu poprela.
Spoločnosť Cinergy v liste adresovanom premiérovi Mikulášovi Dzurindovi vylúčila, že by poverila IPB-AII kúpou akcií Aradu a Nafta Trade. České konzorcium malo totiž prevod akcií iba sprostredkovať, nie ich priamo kúpiť. „Prevod vlastníckych práv oboch spoločností z 22. júna bol len v mene IPB-AII a výlučne v prospech jeho komerčných záujmov,“ zdôrazňuje Cinergy a dodáva, že zatiaľ nerozhodla o investovaní do Nafty Gbely. Poprela tiež, že by predložila ponuku na kúpu Nafty Gbely a Nafty Trade a že by obchod schválilo jej predstavenstvo.
Prípadný zákon umožňujúci vyvlastnenie Nafty na základe Ústavy SR sa má podľa tohto zdroja týkať aj ďalších podnikov, maximálne však štyroch. Medzi nimi by mali byť ešte Prvá novinová spoločnosť (PNS) a VSŽ Košice. Vláda by mala tak zabrániť vzniku podobných situácií ako bol prípad Nafty.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS