ČLÁNOK
Vláda SR očakáva skorý predaj podielu v Globteli
8. júna 2001

Slovenská vláda očakáva, že v blízkej budúcnosti dokončí predaj svojho 36-percentného podielu v najväčšom slovenskom mobilnom operátorovi Globtel konzorciu, na čele ktorého stojí poisťovňa AIG International Group. Ako povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach, vláda sa s konzorciom dohodla na cene podielu, avšak nezverejnil konkrétnu sumu.

„Dohodli sme sa na cene. Kontrakt by sme mohli pripraviť približne v priebehu dvoch týždňov,“ povedal Harach. „Predávajúce spoločnosti momentálne dokončujú technické detaily, ako napríklad platobné procedúry. Mohlo by sa to dokončiť na budúci týždeň,“ dodal minister.

Vlastníkom 64-percentného podielu Globtelu je France Telecom. Zvyšný podiel, ktorý je na predaj, je rozdelený medzi päť štátnych energetických podnikov. Vláda pôvodne plánovala v minulom roku umiestnenie akcií Globtelu na londýnskej akciovej burze London Stock Exchange, čo mala byť prvá medzinárodná verejná ponuka IPO zo strany mobilného operátora z regiónu strednej a východnej Európy. Avšak tieto plány sa nezrealizovali, pretože globálne podmienky pre akcie telekomunikačných spoločností sa zhoršili.

Vláda udelila konzorciu na čele s AIG na začiatku tohto roku exkluzivitu v rámci predaja podielu v Globteli. V čase plánovanej ponuky IPO odhadovali analytici hodnotu menšinového podielu na 200 – 250 mil. USD, avšak v súčasnosti tvrdia, že súkromné umiestnenie akcií bude pravdepodobne znamenať aj výrazne nižšiu cenu.

Globtel vykázal v prvom štvrťroku zisk pred započítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie (EBITDA) na úrovni 745 mil. Sk, pričom za celý minulý rok to bolo 2,715 mld. Sk. Ku koncu marca mala spoločnosť 749 tis. aktívnych klientov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2021

USD 1,211 0,003
CZK 26,025 0,055
GBP 0,884 0,003
HUF 360,900 2,290
CAD 1,545 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS