ČLÁNOK
Vláda SR musí podľa Európskeho parlamentu zákony aj implementovať
4. októbra 2000

Európsky parlament (EP) schválil v Štrasburgu rezolúciu o Slovensku, v ktorej oceňuje pokrok dosiahnutý najmä v ekonomickej oblasti a v prijímaní nevyhnutných legislatívnych aktov. Zároveň však parlamentári upozornili slovenskú vládu na potrebu implementácie prijatých zákonov.

Za veľmi pozitívny pokladajú poslanci Európskeho parlamentu celkový pokrok, ktorý Slovensko urobilo v príprave na vstup do EÚ za posledný rok. Dobré výsledky sa dosiahli najmä v makroekonomickej stabilizácii ako aj v prijímaní potrebných zákonov. Parlamentári EP sa však so spravodajcom Janom Marinusom Wiersmom zhodli na tom, že legislatívu nestačí iba prijímať, ale treba ju aj implementovať. Týka sa to najmä zákona o používaní jazykov národnostných menšín a zákonov zameraných na zlepšenie situácie rómskej menšiny.

Spravodajca Európskeho parlamentu pre SR Jan Marinus Wiersma, ktorý nešetril slovami chvály na adresu Slovenska, poukázal v rozhovore pre SITA na oblasti, kde musí Slovensko vyvinúť oveľa väčšie úsilie, ak chce do únie vstúpiť spolu so svojimi najbližšími susedmi. „Jednou z nich je privatizácia bankového sektora, dlhodobé zlepšenie administratívnych kapacít, ďalej ide o oblasť finančnej kontroly, pretože inak budete mať ťažkosti získať fondy, na ktoré máte právo,“ povedal.

Podľa Wiersmu nie je EP stále spokojný so situáciou Rómov. Je to oblasť, v ktorej musí vláda vyvinúť ešte ďalšie úsilie. I keď programy existujú, nie sú stále implementované. Wiersma povedal, že EP požaduje aj výraznejšie úsilie v oblasti boja proti organizovanému zločinu a spolupráce v tejto oblasti. Spravodajca Wiersma dal zároveň jasne najavo, že prípadné predčasné voľby v SR neprispejú k upevneniu politickej stability, ktorá je podľa neho základným predpokladom ďalšieho úspešného postupu krajiny v integračnom procese.

Belgická poslankyňa Nelly Maesová povedal pre agentúru SITA, že napriek zlepšeniu situácie na Slovensku zostáva stále veľa vecí zrealizovať. „Veľa treba urobiť, hlavne pre Rómov. Aj správa pána Wiersmu hovorí o zmene postoja, čo znamená, že pred nami je stále dlhá cesta,“ povedala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS