ČLÁNOK
Vláda si podľa Fica plní svoje kľúčové úlohy z programu
21. mája 2014

Vláda si podľa premiéra Roberta Fica plní tri kľúčové úlohy zo svojho programového vyhlásenia, ktorými sú konsolidácia verejných financií, podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability a znižovanie nezamestnanosti na Slovensku. Ako uviedol predseda vlády na stredajšej tlačovej besede venovanej vyhodnoteniu prvej polovice vládnutia, kabinet uspel pri zámere znížiť deficit verejných financií v roku 2013 pod 3 % hrubého domáceho produktu. Slovensko totiž podľa Fica vykázalo za vlaňajšok deficit verejných financií vo výške 2,77 % HDP. „Vďaka tomu tento rok vystupuje Slovensko z procedúry nadmerného deficitu, teda opúšťame trestnú lavicu Európskej únie,“ povedal premiér. Vláda tak podľa Fica splnila kľúčovú úlohu zo svojho programu, a to Slovensku pomáha na finančných trhoch. „Bola zverejnená informácia, že sme opäť rekordne najlepšie umiestnili štátne dlhopisy, na štyri roky majú úrokovú sadzbu 0,9 percenta,“ upozornil predseda vlády. Zdôraznil, že konsolidáciu verejných financií zrealizovala terajšia vláda zo sociálneho hľadiska šetrnejšie ako vláda Ivety Radičovej.

Kabinetu sa tiež podľa Fica darí pri podpore hospodárskeho rastu na Slovensku. Slovensko podľa neho patrí v Európskej únii a eurozóne k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám. „Sme na rastovej trajektórii, čo je pre Slovensko životne dôležité,“ tvrdí. Poukázal na to, že Európska komisia aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakávajú, že na Slovensku bude v tomto a budúcom roku vyvážený hospodársky rast. „V tomto roku 2,2 percenta a v roku 2015 to bude až 3,1 percenta,“ povedal Fico. Na Slovensku je tiež podľa neho garantovaná cenová stabilita, a to vďaka „silnému regulačnému rámcu, o ktorý sa štát opiera pri cenách energií“. Podľa premiéra sa Slovensko nachádza v období deflácie, kedy ceny klesajú. Zdôraznil, že podľa Deutsche Bank sa budú baltské krajiny, Poľsko a Slovensko v nasledujúcich desiatich rokoch najrýchlejšie približovať životnej úrovni vo vyspelých krajinách západnej Európy.

Slovensko je podľa predsedu vlády na správnej ceste aj pri snahe o znižovanie nezamestnanosti. V apríli tohto roka bola podľa Fica na Slovensku miera nezamestnanosti 12,96 %, čo je najmenej od januára 2011. Upozornil na to, že počet disponibilných nezamestnaných na Slovensku v apríli medziročne klesol o 39,2 tisíca na 349,7 tisíc. Miera nezamestnanosti pritom podľa premiéra klesá vo všetkých krajoch na Slovensku.

„Je čas, aby slovenská verejnosť mala prospech z toho, čo sme dosiahli,“ zdôraznil premiér. Kabinet má preto podľa neho záujem na tom, aby sa minimálna mzda na Slovensku od začiatku budúceho roka výraznejšie zvýšila. „Za určitých podmienok si viem predstaviť, že pôjdeme ešte razantnejšie k nárastu minimálnej mzdy, ako sme to videli v predchádzajúcom roku,“ povedal Fico. Od začiatku tohto roka najnižšie zárobky stúpli o 4,2 %, resp. o 14,3 eura na 352 eur. „V minulom roku sme boli pri percentuálnom navýšení minimálnej mzdy skokanom roka v celej Európskej únii,“ povedal. Okrem toho kabinet podľa Fica plánuje prijať pozitívne opatrenia v oblasti odvodov, podpory zamestnávania mladých ľudí, či pri poskytovaní vianočného príspevku pre penzistov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS