ČLÁNOK
Vláda schválila návrh opatrení pre podporu hospodárskeho rastu
17. mája 2013

Vláda v stredu schválila návrh opatrení, ktoré by mali pomôcť hospodárskemu rastu. Na spoločnom rokovaní s členmi Rady solidarity a rozvoja sa pokúsila vytvoriť spoločnú platformu pre ministerstvá a zástupcov podnikateľského sektora, ktorí by mali pomôcť vyriešiť problémy hospodárstva a ekonomiky. „Navrhované riešenia problémových a prioritných rozvojových oblastí, zameranie a štruktúra opatrení, vytvárajú dostatočný priestor na ďalšiu efektívnu koordináciu a účinnú spoluprácu ministerstiev s podnikateľským sektorom,“ uvádza sa v predkladacej správe k materiálu „Opatrenia v hospodárskej politike na podporu hospodárskeho rastu“.

Schválený materiál všeobecne popisuje jednotlivé opatrenia, ako napríklad rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov, urýchlenie výstavby diaľnic či podporu zamestnávania. „Je to veľmi široký komplex opatrení,“ povedal predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. „Každopádne je dobré, že sa tento materiál vytvoril, a že zostal otvorený. Je to základ toho, aby sme sa mohli posunúť ďalej,“ skonštatoval spolumajiteľ Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Premiér Robert Fico tvrdí, že Slovensko ako malá krajina nemá v rukách významnejšie nástroje na boj proti kríze a na podporu hospodárskeho rastu. „Napriek tomu (…) sme nerezignovali,“ poznamenal. Dokument má podľa premiéra predstaviť spôsob ako na podporu rastu využiť všetky prístupné zdroje. „Či už zdroje z Európskej únie, aj zdroje, ktoré máme v rámci štátneho rozpočtu, aj zdroje, ktoré chceme získať šetrením a vyšším výberom daní a odvodov,“ povedal Fico.

Prvá časť materiálu sa zaoberá hospodárskymi prioritami programového vyhlásenia vlády ako východiskového rámca hospodárskej politiky. Druhá časť sa venuje procesu konsolidácie verejných financií. Na podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti sa zameriava tretia časť materiálu. Posledná, štvrtá časť popisuje jednotlivé opatrenia. „Myslíme si, že tento materiál je to najlepšie, čo sme v tejto chvíli mohli vytvoriť,“ vyhlásil minister hospodárstva Tomáš Malatinský.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS