ČLÁNOK
Vláda možno v stredu rozhodne o mandáte pre Devín banku
12. februára 2001

Ministerka financií Brigita Schmögnerová nevylúčila, že vládny kabinet sa bude na svojom stredajšom zasadnutí zaoberať aj otázkou predĺženia mandátu Devín banky na deblokácie ruského dlhu. „Je ťažké dopredu povedať, aký bude výsledok rokovania,“ povedala ministerka pre novinárov. Podľa jej slov je však treba vytvoriť podmienky pre to, aby sa situáciu v Devín banke podarilo doriešiť.

Ministerka pripustila, že pozitívne rozhodnutie vlády o predĺžení mandátnej zmluvy by spolu s avizovaným vstupom strategického zahraničného investora do Devín banky prispeli k posilneniu banky a „doriešeniu všetkých problémov, ktoré sa v nej už ťahajú veľmi dlhú dobu“.

Vstup zahraničného investora predstavitelia Devín banky avizujú už niekoľko mesiacov. Mal by sa uskutočniť formou navýšenia základného imania z 1 na 4 mld. Sk, ktoré schválilo sobotňajšie mimoriadne valné zhromaždenie banky. Zvýšenie základného imania ako aj prípadného strategického investora bude však ešte musieť schváliť Národná banka Slovenska. Podľa jej hovoru Jána Ondu sa centrálna banka k žiadosti Devín banky zatiaľ stále nevyjadrila. „Urobíme tak až po prijatí notárskej zápisnice z mimoriadneho valného zhromaždenia Devín banky, ktorou sa overí, či sú schválené podmienky navýšenia základného imania totožné s podmienkami uvedenými v žiadosti,“ povedal J. Onda.

Pôvodní akcionári budú mať pri prípadnom navyšovaní kapitálu banky možnosť využiť predkupné právo. Podľa slov nového generálneho riaditeľa Devín banky Pavla Rusnáka ho však pravdepodobne nevyužijú a poskytnú priestor pre nových strategických investorov. Potvrdil, že pôvod nových investorov, ktorí majú byť minimálne dvaja, je v Japonsku. Bližšie špecifikovať podrobnosti bude ochotný až v čase, keď budú mať súhlas od NBS. Podľa neho by sa tak malo stať na konci prvého polroka 2001.

Devín banke sa do konca minulého roka nepodarilo deblokovať žiadnu časť dlhu Ruskej federácie voči Slovensku, ako bolo dohodnuté nad rámec pôvodných kontraktov, preto požiadala DB o predĺženie mandátnej zmluvy do konca prvého polroka. Koncom januára predložila ministerstvu financií všetky dokumenty, ktoré ministerstvo v súlade s predĺžením tejto zmluvy požadovalo.

Akcionársky kapitál Devín banky tvorí zo 77,7 % kapitál slovenský, 12,6 % ruský a necelých 10 percent je v rukách japonskej spoločnosti Goya Japan Co, Ltd.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,476 0,025
GBP 0,856 0,004
HUF 356,010 1,190
CAD 1,482 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS