ČLÁNOK
Vláda ČR schválila plán na povzbudenie rastu ekonomiky
11. júla 2001

Česká vláda schválila dlhoočakávaný investičný a reštrukturalizačný plán, ktorého zámerom je povzbudenie ekonomického rastu. Oznámil to námestník ministra priemyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček. Plán zahŕňa investície vo výške 166,4 mld. CZK v rokoch 2001 a 2002, pričom nevyžaduje žiadne nové financie z tohtoročného štátneho rozpočtu a nepredpokladá žiadne nové štátne pôžičky. Zmierňuje to obavy, že sociálnodemokratická vláda pred voľbami v budúcom roku prudko zvýši rozpočtové výdavky a zaplaví už aj tak oslabujúci trh dlhopisov väčším množstvom emisií, ako sa pôvodne plánovalo.

Vorlíček oznámil, že dokument s názvom „Stratégia posilnenia ekonomického rastu“ zväčša sumarizuje existujúce plány v oblasti štátneho financovania bytovej výstavby, infraštruktúry, reštrukturalizácie upadajúcich sektorov, podpory exportu a environmentálnych projektov. „Stratégia stanovuje priority, ktoré kladú dôraz na určité programy,“ povedal Vorlíček. To by malo pomôcť pri určovaní úrovne výdavkov v rámci rozpočtu na rok 2002.

Česká národní banka varovala, že kabinet by nemal rozbiehať nové projekty v súčasnom prostredí uvoľnenej fiškálnej politiky, avšak uviedla, že potrebuje určitý čas na preštudovanie dokumentu. Analytik z Patria Finance Ondrej Schneider povedal, že plán je v mnohých častiach nejasný a vyzerá skôr ako predvolebný ťah, než ako nová makroekonomická iniciatíva.

Z celkovej sumy v rámci projektu bude 17,2 mld. CZK pochádzať z už schválených kapitol tohtoročného štátneho rozpočtu a ďalších 21,8 mld. CZK by malo byť z budúcoročného rozpočtu. Približne 60 mld. CZK bude pochádzať z fondov, ktoré vláda založila s cieľom podporiť verejné investície do bytovej výstavby a infraštruktúry. Investície budú čiastočne kryté príjmami z privatizácie štátnych firiem, ostatné peniaze by mali pochádzať z rôznych fondov, ako aj z programov Európskej únie. Celková výška investícií zahŕňa aj súkromné financie pre projekty, ktoré podporuje vláda.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS