ČLÁNOK
Vláda ČR rozhodne o privatizácii ČSOB v pondelok
9. mája 1999

Príčinou sú nevyriešené otázky, týkajúce sa podmienok predaja. O 66-percentný štátny podiel v štvrtej najväčšej českej banke majú záujem belgická spoločnosť KBC a nemecké Deutsche Bank AG a HypoVereinsbank. Predaj podielu sa prediskutuje na zasadnutí vlády v stredu, avšak finálne rozhodnutie odznie až na pondelkovom zasadnutí. Už na stredajšom zasadnutí vláda vyberie víťaza, ktorý získa podiel.
V utorok sa uskutočnilo zasadnutie špeciálneho výboru pre riadenie privatizácie ČSOB, pozostávajúceho z predstaviteľov centrálnej banky a ministerstva financií, s cieľom finalizovať odporúčania pre vládu. Minister financií Ivo Svoboda uviedol, že výbor by mal pripraviť pre vládu tri alternatívy, berúce do úvahy každého z uvedených troch záujemcov. Analytici uviedli, že predaj podielu v ČSOB vynesie českej vláde viac ako predaj 27-percentného podielu v SPT Telecom v roku 1995, ktorý vyniesol 1,3 mld. USD.
Na predaj podielu v ČSOB však vrhá tieň spor so slovenskými akcionármi ČSOB, ako aj neoverené fámy, že nemenovaní oficiálni predstavitelia spochybnili štátnu garanciu na pohľadávky ČSOB. Garancia bola predchádzajúcou vládou v minulom roku rozšírená, aby pokrývala 90 % potenciálnych strát, vyplývajúcich z pohľadávky vo výške 15 mld. Kč v slovenskej organizácii Slovenská inkasná a.s. (SI). SI neplatila svoje dlhy, takže ČSOB podala na ňu žalobu na arbitrážnom tribunáli vo Washingtone. Kvôli uvedenému dlhu a rastu úrokov sa môžu celkové záväzky českej vlády zvýšiť v priebehu niekoľkých rokov až na 31 mld. Kč.
Dozorná rada ČSOB nedávno odmietla požiadavku slovenskej centrálnej banky o predaji jej akcií. NBS vlastní 24 % akcií ČSOB. NBS žiadala, aby mohla akcie ČSOB predať za podmienok, porovnateľných s podmienkami privatizácie v ČR. Česká vláda na pondelkovom valnom zhromaždení ČSOB odmietla požiadavky NBS vymeniť vedenie a dozornú radu a zmeniť stanovy s cieľom umožniť voľný transfer akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS