ČLÁNOK
Vláda ČR predala Radiokomunikace firmám TDC a DB
7. septembra 2001

Dánska telekomunikačná spoločnosť TDC, ktorá spolu s Deutsche Bank získa majoritu v spoločnosti České radiokomunikace, neplánuje vykúpiť akcie od minoritných akcionárov, oznámil to viceprezident TDC Torben Holm. Česká vláda v stredu večer ukončila dlhotrvajúcu privatizáciu Českých radiokomunikací a odsúhlasila predaj 51,2 % akcií firme Bivideon, ktorú vlastnia spoločnosti TDC a Deutsche Bank, za 177 mil. USD, čo zodpovedá 431 CZK za akciu. Táto cena spôsobila na trhu šok, pretože investori očakávali predajnú cenu Radiokomunikací vo výške 732 CZK/akcia.

Holm dodal, že spoločnosť neplánuje stiahnutie akcií druhej najväčšej domácej telekomunikačnej spoločnosti z pražskej ani londýnskej burzy. TDC vlastní už teraz 21-percentný podiel v Radiokomunikacích, nemá však záujem o zvýšenie svojho podielu. Radiokomunikace prevádzkujú televíznu a rozhlasovú sieť, vlastnia taktiež minoritný podiel v mobilnom operátorovi RadioMobil a 50 % akcií Contactelu, spoločnej telekomunikačnej firmy s TDC. Holm uviedol, že TDC získala opciu na kúpu zvyšného podielu vo firme Contactel, ktorú pravdepodobne čoskoro uplatní. „Radiokomunikace nám môžu predať svojich 50 % vo firme Contactel. Je možné, že sa tak stane počas jedného alebo dvoch mesiacov,“ povedal Holm. „Rokujeme s Deutsche Bank o cene za zvyšok Contactelu, rokovania sa ale zatiaľ neukončili,“ dodal. Na otázku o možnom rozpredaji Radiokomunikací, o ktorom sa špekuluje, Holm bez bližších podrobností uviedol, že firma má pripravených niekoľko plánov.

Vláda by mohla z prípadného predaja aktív Radiokomunikací získať ďalšie príjmy. Ak Bivideon predá telekomunikačné alebo prenosové zariadenia Radiokomunikací za 120 až 150 mil. USD, štát z toho získa 20 %. Holm uviedol, že spoločný podnik Bivideon bude kontrolovaný firmami TDC a Deutsche Bank po dokončení akvizície Radiokomunikací, avšak z daňových dôvodov bude 50 % vlastniť tretí investor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS