ČLÁNOK




Vláda chce zintenzívniť rokovania o strategickom investorovi
14. februára 2000

Zámerom vlády do blízkej budúcnosti je zintenzívniť proces vstupu strategického partnera, dnes môžeme hovoriť o týždňoch. Povedal na mítingu po stretnutí s manažmentom VSŽ, a.s., Košice podpredseda vlády SR Ivan Mikloš.
„Rokovania s oboma záujemcami pokračujú a sú veľmi intenzívne,“ povedal Gabriel Eichler o rokovaniach so záujemcami o vstup do VSŽ. Ide o spoločnosti US Steel a ISPAT.
Podľa vicepremiéra Mikloša vláda nedostala konkrétnu písomnú ponuku od firmy ISPAT, ale na Svetovom ekonomickom fóre v Davose I. Mikloš rokoval s jej najvyšším predstaviteľom, ktorý prejavil záujem o investičný vstup do VSŽ.
„Rokovali sme o aktuálnej situácii, vývoji, reštrukturalizácii podniku, o výsledkoch ozdravovania, a samozrejme aj o rokovaniach so štátom, hlavne o daňových záväzkoch,“ zhodnotil dôvod svojej návštevy vo VSŽ Mikloš, ktorý zároveň poprel záujem vlády o akékoľvek personálne zmeny v spoločnosti. Informácie o tom sa objavili v médiách v súvislosti s možným nástupom exministra Černáka na post prezidenta VSŽ.
V minulom týždni rokovali predstavitelia U.S. Steel v Bratislave so zástupcami vlády, VSŽ, veriteľských bánk i Deutsche Bank. Americký hutnícky gigant ponúka počiatočnú finančnú injekciu a investičný program s cieľom umožniť VSŽ vyrábať produkty s pridanou hodnotou určené pre stredoeurópsky oceliarsky trh. Konkrétne má ísť o výrobu pozinkovaného plechu z tepla pre automobilový priemysel, pričom tento zámer vyplýva z predpokladov rastúceho dopytu po automobiloch v regióne strednej Európy. Zavedenie linky si vyžiada investície v rozmedzí 100 – 200 mil. USD.
Ako povedal riaditeľ US Steel pre vonkajšie vzťahy Thomas R. Ferrall, indická spoločnosť ISPAT sa zameriava na nákup problémových spoločností za nízku cenu, radikálne zníži v novozískanej firme náklady a potom sa snaží dosiahnuť ziskovosť podniku. ISPAT sa však nezameriava na výrobky s pridanou hodnotou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2021

USD 1,216 0,006
CZK 26,094 0,031
GBP 0,886 0,001
HUF 357,380 0,000
CAD 1,535 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS