ČLÁNOK




Vláda chce zaviesť výdavkové stropy už budúci rok, aby boli účinné už od roku 2022
16. júla 2020

Výdavkové stropy, s ktorých zavedením počíta aj už vyše osemročný ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, by mohli byť realitou už v budúcom roku. Minister financií Eduard Heger totiž na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že predpokladá ich zavedenie už v prvej polovici roka 2021 s tým, že prvýkrát by boli reálne uplatnené v roku 2022. Ako dodal, na každý rok tak bude stanovená absolútna suma výdavkov v eurách, ktorú bude musieť vláda dodržať. Ak bude štát generovať vyššie príjmy, všetky nadpríjmy sa „odložia“ na horšie časy.

„Zavedenie výdavkových stropov výrazne zmodernizuje riadenie slovenského rozpočtu a pripojíme sa tak k vyspelým krajinám, ktoré s nim majú dlhodobé a dobré skúsenosti,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Heger. Dôležitosť takéhoto opatrenia sa pritom podľa neho ukazuje aj v súčasnosti pri riešení dopadov koronakrízy. „Pod vplyvom pandémie bude potrebné prijať opatrenia rádovo až v miliardách eur. Ozdravenie verejných financií sa tak v pokrízovom období bez týchto výdavkových stropov nezaobíde,“ uviedol. Vládou avizované výdavkové stropy majú však na druhej strane myslieť aj na prípadné krízy, ako je tá súčasná, kedy sa jednoducho vypnú.

Súčasťou koncepcie výdavkových stropov má pritom byť aj „odmena“ za štrukturálne reformy. V praxi by to znamenalo, že po zavedení opatrení, ktoré v budúcnosti prinesú lepšie hospodárenie štátu, bude môcť vláda výdavkové limity o pozitívne rozpočtové vplyvy prijatých reforiem navýšiť. „Takže má to v sebe aj silný motivačný faktor, aby každá vláda investovala každé jedno euro efektívne a dobre,“ tvrdí.

So zavedením výdavkových stropov počíta už spomínaný ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý bol prijatý ešte v roku 2011 a účinný od marca 2012. Nasledujúcich vyše šesť rokov však vláda žiadne aktívne kroky k zavedeniu výdavkových limitov neurobila. Prvý náznak možného naplnenia litery ústavného zákona prišiel až v roku 2018, kedy ministerstvo financií pod vedením súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra oznámilo otvorenie odbornej diskusie o výdavkových stropoch. Už vtedy však priznal, že tak skoro zavedené nebudú a bude potrebné ich roky testovať na reálnych dátach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS