ČLÁNOK
Vláda by mala znížiť daňové zaťaženie a zmeniť sociálny systém
17. septembra 2002

Jednou zo základných priorít novej vlády by mala byť daňová reforma, zníženie odvodového zaťaženia a zmena sociálneho systému. Najväčšou výzvou pritom bude, aby vláda odolala pokušeniu zavádzať vysoké daňové sadzby alebo nové dane pod rúškom harmonizácie daňového systému s Európskou úniou (EÚ). Uviedol v pondelok prezident Združenia daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) Ján Oravec. Tzv. socialistické strany pritom vo svojich programoch takmer vôbec neuvažujú o znižovaní daňového a odvodového zaťaženia, a konzervatívne a liberálne strany tiež nevenujú tejto problematike väčšiu pozornosť.

Podľa ZDPS by bolo vhodným riešením zavedenie rovnej dane. Okrem toho navrhujú zrušiť výnimky z daňových zákonov napríklad pre zahraničné subjekty, zrušenie majetkových daní a zaviesť čo najmenej odpočítateľných položiek. Podľa Ivana Švejnu z Nadácie F. A. Hayeka by zavedenie rovnej dane mohlo síce priniesť dočasný výpadok príjmov z dane z príjmov fyzických osôb, ale u právnických osôb by sa príjmy štátneho rozpočtu mali z dane z príjmov zvýšiť, pretože sa subjekty nebudú snažiť obísť zdaňovanie.

Podľa prezidenta Svetovej asociácie daňových poplatníkov Björna Tarras Wahlberga treba zjednodušiť daňový systém, zaviesť nízke dane a minimálne regulovanie podnikania. „Vykonajte drastické kroky ešte pred vstupom do EÚ, pretože potom by mohlo byť neskoro,“ odporučil. Okrem znižovania daní je podľa neho nevyhnutné zreformovať aj verejné výdavky, ktoré tvoria asi 47 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom príjmy štátneho rozpočtu dosahujú približne len 35 % HDP. Úroveň prerozdeľovania verejných zdrojov by sa mala znížiť na úroveň okolo 25 % HDP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS