ČLÁNOK
Vklady Tatra banky klesli za dva týždne o 2 mld. Sk
12. októbra 2001

Tatra banka, a.s., prišla počas uplynulých dvoch týždňov o vklady vo výške 2 mld. Sk z celkového objemu 75 mld. Sk. Uviedli to vo štvrtok britské noviny Financial Times (FT). Riaditeľ pre styk s verejnosťou v Tatra banke Roman Začka pre agentúru SITA pokles primárnych vkladov potvrdil. „Keďže však objem vybratých vkladov reprezentuje len 2,6 % celkových vkladov, nepovažujem tento pokles za signifikantný,“ povedal.

Podľa neho je v súčasnosti predčasné hovoriť, akou mierou sa na výberoch podieľali fámy o banke šíriace sa v rámci ohováračskej kampane, ktorú odštartovali anonymné textové správy doručované v sieťach mobilných operátorov. „Situácia sa však už stabilizovala a klienti ďalej prejavujú svoju dôveru banke,“ skonštatoval Začka. Ako dodal, fámy nebudú mať žiadny dopad na plánované hospodárske výsledky Tatra banky ku koncu roka a jej ciele sa naplnia.

Tatra banka pre FT uviedla, že dokáže čeliť úbytku vkladov. V prípade potreby je pritom pripravená využiť stand-by pôžičku od svojej rakúskej matky, alebo odpredať vysoko likvidné nástroje centrálnej banke.

„Ide o úkladný pokus zničiť tretiu najväčšiu a jednu z najlepších bánk v tejto krajine,“ povedal v stredu pre FT generálny riaditeľ Tatra banky Rainer Franz. Podľa neho sú aj ostatné banky zhrozené kampaňou proti Tatra banke. „Ani jeden z nás nie je v bezpečí pred takýmto druhom problémov,“ povedal jeden z vrcholových manažérov inej banky. „Kampaň môže byť veľmi rýchlo nasmerovaná voči nám,“ zdôraznil. Svoje obavy zo šírenia nepravdivých správ a podporu Tatra banke prejavila aj centrálna banka. „Klienti Tatra banky sa naozaj nemajú čoho obávať, banka nemá absolútne žiadne problémy,“ uviedla v stredu centrálna banka.

V rámci ohováračskej kampane sa šíril celý rad informácií od tvrdení, že podielnici fondov Tatra banky utrpeli výrazné straty po obvinenia, že Tatra banka financovala režim afganského vládneho hnutia Taliban. Banka za akúkoľvek informáciu, ktorá by viedla k zadržaniu hlavných autorov kampane, ponúkla odmenu vo výške 5 mil. Sk.

„Chýry sa zrejme rozšírili anonymne prostredníctvom SMS správ a e-mailov a následne ústnym podaním či cez internet. Slovensko má jednu z najvyšších mier penetrácie mobilných telefónov v regióne strednej a východnej Európy a posielanie krátkych textových správ je národným hobby,“ uzatvára autor článku vo FT.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS