ČLÁNOK
Vklady klientov J&T Banky budú poistené na Slovensku
28. októbra 2008

Po posilnení ochrany vkladov na Slovensku J&T Banka, a.s. pobočka zahraničnej banky Bratislava prechádza do slovenského poistného systému. Pobočky zahraničných bánk pôsobia na Slovensku na základe jednotného bankového povolenia Európskej únie a nemajú povinnosť byť súčasťou slovenského systému ochrany vkladov. V takom prípade sú ich vklady chránené podľa podmienok platných v krajine sídla ich materskej banky. Pobočky však majú možnosť výberu, v ktorej krajine budú vklady jej klientov poistené a do slovenského Fondu ochrany vkladov sa môžu zapojiť dobrovoľne. „Vklady klientov J&T Banky Bratislava boli doteraz poistené fondom ochrany vkladov v ČR, ktorý rovnako ako fond na Slovensku garantoval vrátenie 90 % vkladu, ale zo sumy 25 tis. eur (753,2 tis. Sk), kým slovenský fond len zo sumy 20 tis. eur (602,5 tis. Sk),“ uviedla riaditeľka J&T Banky Bratislava Monika Céreová.

Kým doteraz bolo podľa Céreovej výhodnejšie poistenie v ČR, prijatím novely zákona o ochrane vkladov na Slovensku sa situácia mení. Na Slovensku sa totiž zvyšuje ochrana vkladov z 90 % na 100 % vloženej sumy a poistenie sa teda stáva podľa Céreovej výhodnejším na území SR. „Preto J&T Banka Bratislava začne proces prechodu pod Fond ochrany vkladov na Slovensku,“ uviedla Monika Céreová. Ako doplnila, bratislavská pobočka sa zároveň pripravuje na možný záujem o presunutie vkladov od klientov materskej banky, keďže poistenie je na Slovensku výhodnejšie. „Keďže presunutie vkladu v rámci banky z Prahy na Slovensko je len administratívna operácia a klienti môžu byť naďalej obsluhovaní v Prahe, počítame, že niektorí klienti budú chcieť túto možnosť využiť a sme na ňu pripravení,“ dodala M. Céreová. Okrem Českej republiky a Slovenska pôsobí skupina J&T v oblasti bankovníctva aj vo Švajčiarsku, Rusku a na Barbadose.

Poslanci v piatok schválili novelu zákona o ochrane vkladov, ktorá bude po podpise prezidenta účinná dňom vyhlásenia. Štát bude garantovať všetky vklady obyvateľov aj niektorých menších firiem. V súčasnosti do Fondu ochrany vkladov prispieva 16 komerčných bánk. Pobočky zahraničných bánk pôsobiacich v SR na základe jednotného bankového povolenia Európskej únie nie sú povinné byť súčasťou slovenského systému ochrany vkladov. Takých je na Slovensku osem, a to ING Bank, Commerzbank, BRE Bank – pobočka zahraničnej banky mBank v SR, J&T Banka, ABN AMRO Bank, Banco Mais, Calyon a HSBC Bank. Väčšina z nich sa venuje firemnému bankovníctvu a špecializovaným finančným službám.

mBank poskytuje služby retailového bankovníctva, pričom jej materská banka sídli v Poľsku. Podľa analýzy o dopadoch finančnej krízy, ktorú minulý týždeň v stredu prerokovala slovenská vláda, Poľsko plánuje zvýšiť ochranu vkladov iba na 50 tis. eur (1,506 mil. Sk) a to iba do konca roka 2009. V porovnaní s klientmi domácich bánk by tak bola ochrana vkladov klientov mBank nižšia. Samotná mBank na Slovensku podľa hovorcu Mareka Michlíka s takouto alternatívou počítala a snaží sa na ňu reagovať. „Začali sme rokovať so slovenským Fondom ochrany vkladov o podmienkach a možnostiach začlenenia slovenskej pobočky mBank pod slovenský systém ochrany vkladov,“ uviedol pre agentúru SITA Michlík. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ING Bank Ela Bergerová, ING Bank ako pobočka zahraničnej banky je účastníkom holandského systému ochrany vkladov, v ktorom v súčasnosti pod ochranu vkladov spadajú vklady do výšky 100 tis. eur (3,013 mil. Sk). „Doteraz prijaté zmeny európskych vlád, vrátane holandskej, ako aj ohlásené zmeny slovenskej vlády sú dôkazom ich silného postoja podporiť a ochrániť úspory a vklady klientov bánk. ING bude konať v súlade s týmito opatreniami,“ dodala Bergerová


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS