ČLÁNOK
Vírusy v teórii
17. apríla 2001

Vírus je počítačový program napísaný v programovacom jazyku, alebo skripte. To možno znie neškodne, ale niektoré vírusy vraj dokážu odpáliť aj mikrovlnku (do ktorej sa dostanú pomocou telefónnej siete), alebo zapiecť tlačiareň. Jednému kamarátovi dokonca vyhorel modem… Tak na takéto hlášky existuje špeciálny výraz – hoax, rozumej podvod. Vírusy sú síce nebezpečné, ale zatiaľ nikto nevymyslel vírus, ktorý by mohol akokoľvek poškodiť samotný hardvér. Takže úvahy o pokazenom aute sú na úrovni mýtov, ktoré som spomínal.

Tak k tej teórii. Vírusy sú schopné urobiť hocičo v rámci schopností počítača; povedať dobrý deň pri každom spustení počítača, zaželať veselé Vianoce 25. decembra, ale aj zacykliť procesor, zmeniť dátumy vytvorenia súborov, alebo jednoducho ich všetky vymazať. Rozlišujeme viacero typov vírusov. Systémové vírusy, ktoré sa aktivujú štartovaním z nainfikovaného disku, vírusy programové, skryté v aplikáciách, ktoré sa „pustia do práce“, ak spustíte danú aplikáciu. Známe sú aj tzv. Worms, čiže červy, ktorých silná stránka je rozmnožovanie, dostávajúc sa zo servera na všetky pripojené počítače. Rovnako rozšírené sú aj trójske kone (Trojans), programové vírusy, ktorým však chýba základná vlastnosť vírusov, a to rozmnožovanie. Obzvlášť zaujímavé sú makro vírusy. Niektoré textové, tabuľkové, či grafické procesory (napr. Word, Excel…) umožňujú vytvoriť programy (tzv. Macros – Makrá) integrovaným jazykom (zväčša Visual Basic for Applications), ktoré sa ukladajú priamo do dokumentov. A práve túto schopnosť využívajú makro vírusy. Jednoduchým otvorením dokumentu sa môže aktivovať trebárs postupné vymazávanie súborov. Ďalším povšimnutiahodným, dnes veľmi rozšíreným typom vírusu je e-mailový vírus. Rovnako ako Word, alebo Excel, aj niektoré programy na obsluhu pošty (napr. Outlook) boli obdarené jazykmi ako JavaScript. Takže vedia prečítať nebezpečný vírus pochádzajúci z útrob e-mailu. Taktiež prílohy ako text.txt.exe môžu pri aktivovanej funkcii schovávania známych koncoviek narobiť veľa škôd.

Keď sa ku mne ako ku dieťaťu dostala informácia o počítačových vírusoch, vynorila sa mi otázka Prečo to robia? Nuž, odpoveď na túto otázku by ste museli hľadať u odborného psychológa. V každom prípade vírusy existujú a treba sa proti nim brániť. Ako na to si povieme nabudúce.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS