ČLÁNOK
Viktor Kožený čelí obvineniu, že ukradol 182 miliónov USD fondom z USA
6. októbra 2003

Slučka okolo Viktora Koženého, ktorý je obvinený ako v Českej republike, tak najnovšie i v USA z miliardových podvodov, sa sťahuje. V peletóne vyšetrovateľov, ktorí sú Koženému na stope, sú na vrchole americké súdy. Tie chcú v priebehu budúcich týždňov požiadať Bahamy, kde Kožený žije, aby ho vydali spravodlivosti.

Ostrieľaný žalobca, 83-ročný najobávanejší a zároveň najrešpektovanejší muž z Wall Street, Robert Morgenthau chce Koženého za krádež dostať pred súd a navrhuje prísny trest, až 25 rokov väzenia. „Je to otázka týždňov, kedy odíde žiadosť o jeho vydanie na Bahamy,“ hovorí zástupca žalobcu John Moscow.

Viac ako dva roky vyšetrovali Američania machinácie Koženého s peniazmi, ktoré bývalému šéfovi Harvardských fondov zverili tamojší investori. Spolupracovali pritom i s českými orgánmi, ktorým sa nepodarilo prinútiť bahamské úrady, aby im Koženého vydali. Američania však majú na rozdiel od Česka s karibským štátom zmluvu, ktorá ich k vydaniu obvinených zaväzuje.

Kožený sa teraz bráni tvrdením, že za peniaze, ktoré vybral od investičnej spoločnosti Omega Advisors, predsa kúpil len to, čo chceli – privatizačné kupóny azerbajdžanskej vlády, ktoré mali byť kľúčom na ovládnutie tamojšej ropnej spoločnosti Socar. Za to, že Azerbajdžan nesplnil svoje sľuby, predsa on nemôže, tvrdí Kožený.

Lenže žalobca neviní Koženého z toho, že by nedokázal zariadiť investorom, aby skutočne ropnú firmu ovládli. Kožený podľa žalobcu časť svojich zverených peňazí za chrbtom šéfov fondov neoprávnené minul. Teda ukradol. „Za 95 miliónov USD kúpil obvinený kupóny pre seba,“ píše sa v súdnej správe. Ďalších 93 miliónov USD mal Kožený zarobiť na tom, že Američanom predal privatizačné kupóny za vyššiu cenu, než za akú ich sám kúpil. Podľa obvinenia Kožený ešte doslova prehýril ďalších 14 miliónov USD. Jedenásť z nich použil na splátku svojho dlhu v ruskej Alfa Bank. Za zvyšok si kúpil luxusný nábytok do svojich drahých domov v štáte Colorado a na Bahamách.

Americký proces s Viktorom Koženým by mal byť prospešný i pre Čechov, ktorých oklamal. „Myslím si je šanca, že by aj oni mohli dostať časť svojich peňazí. Keď obvineným pohrozíte 30-ročným trestom, ponúknu vám i vrátenie majetku, aby si znížili trest,“ hovorí Moscow.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS