ČLÁNOK
Viceprezident IRB vidí za svojím odvolaním klientelistický tlak
30. mája 2001

Za skutočný dôvod svojho odvolania z postu viceprezidenta Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) považuje Pavol Vladovič poukazovanie na klientelizmus a úmyselnú netransparentnosť privatizácie banky. Ako zdôraznil, za projekt implementácie elektronického bankovníctva v IRB bol až do začiatku marca tohto roku zodpovedný viceprezident Jaroslav Belás, ktorý bol tiež predsedom výberovej komisie v tendri na systém elektronického bankovníctva.

„Dňa 4. mája som vzhľadom na proces due diligence maďarskej banky OTP v IRB informoval prezidenta banky o závažných chybách vkladových produktov v kompetencii J. Belása, ktorých nezvládnutie má zásadný vplyv na privatizáciu banky a jej cenu. Vzhľadom na rozsah potenciálnej škody som nechal spracovať právnu analýzu dopadov, ktorá potvrdila riziko pre banku,“ vyhlásil P. Vladovič. „Žiadal som komplexnú informáciu pre privatizačného záujemcu, nakoľko opačný postup by mohol znamenať neskoršie spochybnenie kúpnej privatizačnej zmluvy. Keďže sa predstavenstvo problémom nezaoberalo, hoci jeho rozsah môže byť pre banku likvidačný, informoval som osobne 12. mája generálneho riaditeľa sekcie finančného trhu rezortného ministerstva Františka Palka. Doposiaľ jedinou reakciou bolo moje odvolanie,“ dodal.

Ako P. Vladovič upozornil, v čase výberu systému elektronického bankovníctva bol radovým členom výberovej komisie i radovým členom predstavenstva. Zodpovednosť J. Belása, ktorý nenaplnil investičný plán na rok 2000 v oblasti elektronického bankovníctva, skonštatovala podľa Vladoviča i dozorná rada. Napriek tomu dodnes neboli vyvodené dôsledky. „Jasne to naznačuje, že skutočnými dôvodmi môjho odvolania bolo poukazovanie na úmyselnú netransparentnosť privatizačného procesu, personálno-politický klientelizmus ministerských pracovníkov ako aj osobné záujmy vybraných členov stredného manažmentu,“ uzavrel P. Vladovič.

Dozorná rada IRB odvolala P. Vladoviča spolu s prezidentom banky Adamom Celušákom 23. mája. Podľa vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša dôvodom odvolania bolo nezvládnutie priebehu tendra na systém elektronického bankovníctva v banke. Na klientelizmus a korupciu v súvislosti s tendrom na systém elektronického bankovníctva v IRB upozornilo Rádio Twist. Podľa jeho informácií sa víťazom tohto tendra stala neznáma firma Legato, blízka SDĽ, ktorej sympatizantom bol práve odvolaný viceprezident Vladimír Vladovič.

Po pokračovaní zasadnutia Dozornej rady Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) je možné predpokladať ďalšie personálne zmeny vo vedení banky. Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ sekcie finančného trhu ministerstva financií František Palko. Nekomentoval pritom informácie o spoluzodpovednosti viceprezidenta IRB Jaroslava Belása za chyby pri implementácii elektronického bankovníctva, na ktoré poukázal odvolaný viceprezident banky Pavol Vladovič.

F. Palko odmietol obvinenia P. Vladoviča, ktorý za svojím odvolaním vidí poukazovanie na klientelizmus a úmyselnú netransparentnosť privatizácie banky. Zdôraznil naopak, že P. Vladovič bol zodpovedný za úsek, ktorý mal v kompetencii aj elektronické bankovníctvo. Dozorná rada podľa Palka rozhodovala na základe dostatočných informácií útvaru vnútornej kontroly banky. Odmietol pritom narážky na klientelizmus ministerských pracovníkov.

Podľa vyhlásenia P. Vladoviča sa pri implementácii elektronického bankovníctva, za ktorú bol zodpovedný J. Belás, vyskytli závažné chyby, ktoré mohli ohroziť samotnú privatizáciu banky. V IRB v súčasnosti vykonáva hĺbkový audit maďarská banka OTP. „Sme toho názoru, že personálne zmeny môžu mať pozitívny vplyv na privatizáciu. Negatívny dopad by naopak mala nečinnosť dozornej rady,“ reagoval Palko.

Dozorná rada IRB odvolala P. Vladoviča spolu s prezidentom banky Adamom Celušákom 23. mája. Podľa vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša dôvodom odvolania bolo nezvládnutie priebehu tendra na systém elektronického bankovníctva v banke. Na klientelizmus a korupciu v súvislosti s tendrom na systém elektronického bankovníctva v IRB upozornilo Rádio Twist. Podľa jeho informácií sa víťazom tohto tendra stala neznáma firma Legato, blízka SDĽ, ktorej sympatizantom mal byť práve odvolaný viceprezident P. Vladovič.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS