ČLÁNOK
Viceguvernérka NBS očakáva v tomto roku rast HDP 2,8 – 3,2%
22. februára 2001

Podľa predbežných výsledkov by vlaňajší rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska mal dosiahnuť 2,1 percenta. Povedala to viceguvernérka Národnej banky Slovenska (NBS) Elena Kohútiková vo svojej prednáške „Menová politika NBS“ na pôde Slovensko-rakúskej obchodnej komory v Bratislave. V tomto roku očakáva rast HDP medzi 2,8 a 3,2 percentami.

Podľa E. Kohútikovej by tohtoročný hospodársky rast už nemal ťahať len zahraničný, ale aj domáci dopyt. Ten by mal vzrásť o 3,9 % vďaka vyšším fixným investíciám najmä od zahraničných investorov. NBS očakáva zvýšenie konečnej spotreby domácností o 2,1 percenta. Umožní to aj zastavenie poklesu reálnych miezd, ktoré by mali stúpnuť približne o jedno percento.

E. Kohútiková vyjadrila určité obavy z dopadu vyplácania dlhopisov FNM na inflačný a menový vývoj v tomto roku. „Privítali by sme ich postupné vyplácanie počas celého roka, aby sa to nenahromadilo pred Vianocami. Aj tak použijú občania časť takto získaných peňazí na nákup dovozového tovaru, čo zvýši schodok obchodnej bilancie,“ upozorňuje viceguvernérka NBS. Ten by sa podľa jej slov mal v tomto roku zvýšiť z minuloročných 42,4 mld. Sk na zhruba 51 mld. Sk, pretože import bude zrejme rásť rýchlejšie ako export. Podobne sa kvôli rastu investícií a dlhopisom FNM zvýši aj deficit bežného účtu.

Inflačný vývoj by podľa E. Kohútikovej mal pokračovať priaznivým smerom. NBS očakáva celkovú infláciu v tomto roku medzi 6,7 a 8,2 percentami, jadrová inflácia by sa mala pohybovať na úrovni 3,6 do 5,3 %. Viceguvernérka NBS ďalej pripustila, že výšku inflácie zrejme do roku 2003 až 2004 nebude možné priblížiť úrovni krajín Európskej únie. Ako dodala, „je však dôležité vytvoriť podmienky pre reálnu konvergenciu našej ekonomiky s EÚ, nie nasilu stlačiť infláciu“. Viceguvernérka upozornila tiež na riziká umelých zásahov do ekonomiky, na ktoré doplatili iné kandidátske krajiny, ako napríklad Poľsko.

Menový vývoj v minulom roku bol podľa slov E. Kohútikovej oveľa pokojnejší, ako v roku 1999: „Nechceme zasahovať proti trendu na trhu, snažíme sa len udržať vývoj kurzu tak, aby občan dokázal predvídať jeho pohyb a aby mu neničil život.“ Dlhodobý výhľad slovenskej koruny voči euru vidí viceguvernérka NBS priaznivo. Podľa nej by skôr malo dôjsť k reálnemu zhodnocovaniu kurzu. Veľa závisí aj od prílevu zahraničných investícií do ekonomiky. V tomto roku centrálna banka očakáva 122 mld. Sk nových zahraničných investícií. Z tejto sumy by zhruba jedna polovica mala smerovať do bánk, obchodu a služieb vrátane privatizácie SPP a Transpetrolu, a druhá do priemyslu. „Najväčší prílev zrejme čaká elektrotechnický, chemický a spotrebný priemysel,“ dodala viceguvernérka NBS E. Kohútiková.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS