ČLÁNOK
Vianočná ofenzíva
27. novembra 2000

Tvrdia, že stovky počítačov sú nakazené takzvanými „zombie agentami“, ktoré umožnia útočníkom ovládať servery a upchať ich kvantami falošných objednávok.

Aj napriek tejto hrozbe, len 10 percent predajcov je pripravených na takéto typy útokov, ktoré boli príčinou havárie mnohých často navštevovaných stránok ako Yahoo alebo eBay vo februári tohto roku. Avšak i nové verzie tých trójskych koňov, ktoré sa podieľali na tomto výboji sa stále rozširujú. Našťastie sa proti tomu niečo robí. X-Force, protihackerské oddelenie v ISS, ktoré sa snaží dostať do internetového podsvetia „inteligenciu“, objavilo viac než 800 infikovaných počítačov variantom trójskeho koňa SubSeven (konkrétne SubSeven DEFCON8 2.1), ktorý umožňuje tieto nebezpečné manipulácie. Tento bol distribuovaný v novinových skupinách (News groups) s menami zložiek ako SexxxyMovie.mpeg.exe. Zistilo sa, že hackeri využívajú skupiny na testovanie nových metód a stratégií. No tieto nástroje sa nenachádzajú len v podnikových sieťach, ale i na osobných počítačoch s rýchlym prístupom na internet, čo by mohlo ešte znásobiť ich účinnosť. Je veľa navrhnutých spôsobov, ako sa proti tomu brániť, no ani jeden nie je dokázateľne stopercentne účinný. Zaručenou metódou je len zavedenie striktných pravidiel na pracoviskách a detektory „vpádov“.

Ako ďalší príklad by som mohol uviesť vírus Navidad pôvodom z Južnej Ameriky, ktorý sa rozosiela pod maskou vianočnej pohľadnice a nakazil mnoho firiem, hlavne vo Veľkej Británii. Akonáhle sa dostane na počítač otvorením „pohľadnice“ navidad.exe, odošle sa ďalej na všetky adresy z inboxu, vypíše chybu, usadí sa vedľa hodín na štartovacej lište a zapamätá sa do systémovej zložky Windows. Najhoršie na tom je, že na odstránenie vírusu treba odborného pracovníka, nestačí si len aktualizovať antivírový program. Nanešťastie, v období Vianoc sa vírusom darí, pretože ľudia si radi práve v tomto čase pozrú niečo podobajúce sa na vianočnú pohľadnicu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS