ČLÁNOK
Verheugen nepripúšťa odklad rozšírenia EÚ
11. júna 2002

Vrcholný predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie nepripisuje veľký význam možnosti zastavenia vstupných rokovaní kvôli citlivej otázke poľnohospodárskych dotácií. Európsku pätnástku rozdeľuje otázka, či poskytovať priame platby farmárom v postkomunistických krajinách, ktoré očakávajú vstup do bloku v roku 2004. Najmä Nemecko nechce o tejto otázke rozhodovať pred septembrovými voľbami v krajine. „Nájdeme dohodu, možno nie dnes, ale negociácie môžu pokračovať,“ povedal komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen novinárom po príchode na zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu.

Veľká Británia, Nemecko a ďalší čistí prispievatelia do rozpočtu EÚ tlačia na radikálnu reformu najnákladnejšej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) a sú proti akémukoľvek záväzku voči kandidátskym krajinám v otázke priamych platieb. Požadujú čas na preštudovanie a diskusiu o strednodobých návrhoch Európskej komisie (EK) o reformovaní CAP, ktoré by mala predložiť v júli. Avšak podľa načrtnutého scenára EK pre rozšírenie by EÚ mala odsúhlasiť spoločnú negociačnú pozíciu s kandidátskymi štátmi o poľnohospodárskych dotáciách do konca júna. „Potrebujeme spoločnú pozíciu v poľnohospodárstve, aby sme pokračovali v rokovaniach, ale nepotrebujeme stopercentnú dohodu,“ povedal Verheugen, pričom naznačil, že otázka priamych platieb sa do spoločnej pozície dostane v neskoršom období tohto roka. „Stratégia je zredukovať zostávajúce problémy,“ dodal.

Dánsko, ktoré striedajúce predsedníctvo EÚ prevezme od Španielska 1. júla, chce uzavrieť prístupové rokovania s možno desiatimi krajinami podľa plánu – do kodanského summitu únie v decembri. „Nemyslíme si, že budú nejaké odklady v rozšírení. Môže byť nejaký ten týždeň odkladu, ale rozšírenie sa v decembri v Kodani uskutoční,“ povedal novinárom dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Moeller.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS