ČLÁNOK
Verejná správa môže spoločným obstarávaním ušetriť miliardy
7. marca 2001

Subjekty verejnej správy by mohli spoločným obstarávaním ročne ušetriť miliardy korún. Vláda v stredu rozhodla o zriadení skupiny, ktorá vytvorí pilotné programy a konkrétny model spoločného obstarávania pre viacerých obstarávateľov. Budú v nej zástupcovia Úradu pre verejné obstarávanie, jednotlivých ministerstiev a príslušných inštitúcií. Do konca novembra by mala byť hotová analýza tovarov a služieb, ktoré možno nakupovať spoločne.

Verejná správa realizuje podľa vicepremiéra Ivana Mikloša nákupy v objeme približne 50 mld. Sk ročne. „Pri spoločnom obstarávaní možno ušetriť vďaka množstevným zľavám a nižším transakčným nákladom. Napríklad každé tretie nakúpené auto by mohlo byť zadarmo,“ povedal. Koncepcia spoločného obstarávania vyplýva z auditu štátnej správy a je súčasťou národného boja proti korupcii, informoval vicepremiér.

Slovenský kabinet rozhodol tiež o zrušení 17 z 33 poradných orgánov vlády k 1. máju. Činnosť niektorých z nich by však mohla byť obnovená vo forme poradných orgánov jednotlivých ministerstiev, alebo by mohli pôsobiť medzirezortne. Príslušní ministri majú alternatívy zvážiť v najbližšej dobe. Ak po zmene vlády rezortní ministri nepotvrdia zmysluplnosť existencie jednotlivých rezortných a medzirezortných poradných orgánov, do jedného mesiaca automaticky ukončia svoju činnosť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2021

USD 1,179 0,002
CZK 25,629 0,021
GBP 0,855 0,001
HUF 361,650 2,520
CAD 1,480 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS