ČLÁNOK
Venezuelský prezident Hugo Chavez varoval banky i bankárov
17. decembra 2001

Hugo Chavez pohrozil bankám, že vláda ich znárodní, ak budú odporovať reformám, ktoré však odborníci označujú ako „kontroverzné“.

Venezuelský prezident zdôraznil, že do väzenia pôjdu tí bankári, ktorí nebudú dodržiavať novú právnu úpravu vyžadujúcu, aby v rámci úverového portfólia vo venezuelských bankách figurovalo minimálne 15% pôžičiek pre malých farmárov.

Banky a podnikateľský sektor tvrdia, že nová právna úprava ohrozí investície, vláda však oponuje tým, že nové zákony „pomáhajú chudobným a motivujú ekonomický rozvoj“…

Počas uplynulého týždňa došlo v krajine k patovej situácii, pretože vplyvná asociácia podnikateľov – Fedecamaras v rámci celonárodného štrajku poukazovala práve na nesprávne zameranie novej legislatívnej úpravy, ktorá sa týka bánk, ale aj ďalších sektorov.

Prezident Chavez označil svojich oponentov za „bezohľadných oligarchov“, ktorí sa snažia vydierať demokraticky zvolenú vládu.

Ak akýkoľvek bankár, prezident domácej alebo zahraničnej banky odmieta akceptovať našu ústavu, respektíve naše zákony, budú tieto finančné inštitúcie znárodnené a bankári budú uväznení, povedal doslova Chavez.

Z tejto pozície nemožno ustúpiť. Naša revolúcia je pokojná, no my nie sme bezbranní. Sme vojaci, zdôraznil Chavez.

Počas uplynulého mesiaca prijala venezuelská vláda 49 zákonov, ktoré majú širokospektrálny legislatívny záber – od rybolovu až po finančné služby.

Podľa novely zákona o bankách musia venezuelské finančné inštitúcie poskytovať 15% úverov malým farmárov, čo je dvojnásobok doterajšej úverovej angažovanosti voči tomuto sektoru.

Bankári sa argumentujú tým, že radšej zaplatia pokutu za porušenie zákona, no vyžadovaný objem pôžičiek pre farmárov nebudú akceptovať.

Ďalšia reforma sa týka opätovného rozdelenia neobrábanej pôdy, ale aj zvýšenia štátnej kontroly nad ropným priemyslom, ktorý je najväčším zdrojom príjmov venezuelského štátneho rozpočtu.

Podnikatelia chcú uskutočniť aj ďalšiu akciu – obrátiť sa na Najvyšší súd a iniciovať nové protestné akcie, ak vláda nezruší svoje pôvodné reformné kroky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS