ČLÁNOK
Veľká Británia ešte nesplnila kritériá vstupu do EMÚ
3. novembra 1999

Na výročnej konferencii Konfederácie britského priemyslu (Confederation of British Industry) to povedal britský premiér Tony Blair. Podľa neho však bolo dôležité, že krajina vynaložila veľa úsilia na zotrvanie v Európskej únii (EÚ).
„Čo sa týka ekonomických kritérií, tie v súčasnosti jasne nespĺňame,“ povedal britský premiér. Podľa neho sú kritériá citlivé a v čase, kedy by ich Veľká Británia mala splniť, ich kabinet predloží na posúdenie obyvateľom v referende. Vláda podľa neho uskutočňuje v problematike členstva v menovej únii tzv. politiku pripraviť a rozhodnúť a v zásade podporuje vstup do EMÚ za predpokladu, že Británia splní päť konvergenčných kritérií. Rozsah hospodárskej konvergencie s ostatnými členskými štátmi menovej únie bude mať dopady na zamestnanosť a investície. Veľká Británia sa k menovej únii pripojí iba vtedy, ak to bude v jej ekonomických záujmoch. „V princípe úspešná jednotná mena na jednotnom európskom trhu by znamenali pre Veľkú Britániu prínos – v obchode, priehľadnosti nákladov a menovej stabilite,“ uviedol T. Blair.
Podľa britského predsedu vlády však Európska únia potrebuje stále reformu, avšak „bitka by sa mala vyhrať vo vnútri“. T. Blair zdôraznil, že bolo správne, že Británia nepristúpila k odvetným opatreniam kvôli zákazu dovozu britského hovädzieho mäsa zo strany Francúzska. „Keby sme zvolili taktiku obchodnej vojny, znamenalo by to ďalšie obrovské nepochopenie,“ povedal britský premiér. T. Blair zaútočil na opozičnú Konzervatívnu stranu kvôli jej postoju k európskej integrácii, pričom obavy z vetovania niektorých návrhov by mohli vylúčiť Veľkú Britániu z EÚ, čo by podľa neho znamenalo pre krajinu „nešťastie“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS