ČLÁNOK
Vedenie VSŽ by nemalo podliehať vydieraniu zahraničných bánk
17. augusta 1999

Vklad U.S. Steel do VSŽ, a.s., Košice v hodnote 250 mil. USD je pre tento podnik, ako aj pre celú slovenskú spoločnosť výsmech, povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva spoločnosti Hutník, ktorá vlastní vyše 10 % akcií VSŽ, Jaroslav Gruber. „Prípadná ďalšia ponuka U.S. Steel bude musieť narásť minimálne trojnásobne,“ myslí si J. Gruber.
J. Gruber sa kriticky vyjadril aj na adresu vládneho kabinetu, konkrétne o ministerke financií Brigite Schmögnerovej. „Nikto v odborných kruhoch nebol ochotný analyzovať situáciu v globálnych pomeroch. V USA v minulom roku skrachovali tri hutnícke firmy z dôvodu recesie hutníckej výroby. Všetky boli podobného charakteru ako VSŽ,“ upozornil. VSŽ sa podľa jeho slov môže stať životaschopným podnikom, ak vedenie spoločnosti „nebude podliehať vydieraniu zahraničných bánk“.
J. Gruber opätovne upozornil, že pripravované stabilizačné dohody s bankovým sektorom sú pre VSŽ nevýhodné. „Svoje zotrvanie vo funkcii by mal zvážiť aj súčasný prezident VSŽ Košice Gabriel Eichler,“ doplnil. Podľa Grubera odčerpal Eichler z fondu VSŽ 500 mil. Sk na financovanie zástupcov poradenskej služby v prvom polroku 1999. „Bude zaujímavé dozvedieť sa, akú úlohu zohrávala pri poradenskej činnosti Ivana Christová a jej agentúra,“ povedal J. Gruber.
„Odpovede na uvedené otázky by mohlo priniesť mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) VSŽ, ktoré by sa malo uskutočniť v polovici septembra,“ myslí si predseda predstavenstva Hutníka. Toto valné zhromaždenie je podľa neho logické po minulotýždňovom odstúpení troch členov predstavenstva, ktorých bude nevyhnutné v uvedenom orgáne akciovej spoločnosti nahradiť. J. Gruber upozornil, že ak o zvolanie MVZ VSŽ nepožiada žiadny akcionár, urobí tento krok do konca týždňa spoločnosť Hutník.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS