ČLÁNOK


,

Vecné dôvody na zablokovanie predaja podľa Mikloša nie sú, ministri rozhodnutie o predaji SPP odložili
14. marca 2002

Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš nepovažuje zablokovanie privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), zo strany SDĽ za šťastné a dobré riešenie, keďže vecné dôvody na odďaľovanie predaja akcií podľa neho nie sú žiadne. Právo zablokovať rozhodnutie vlády pre SDĽ však vyplýva z koaličnej dohody. „Všetci mali dostatok času, aby sa oboznámili s materiálmi a transakčnými dokumentami, nakoľko vláda prvýkrát rokovala o ich návrhu už 18. februára,“ uviedol pre agentúru SITA Mikloš.

Mikloš pripustil, že naťahovanie a spochybňovanie privatizácie SPP by mohlo mať negatívny vplyv napríklad na vývoj meny. Dodal, že v dokumentoch sa uskutočnilo len niekoľko zmien, ktoré však nedávajú dôvod naťahovať čas. Na rokovaní koaličnej rady by podľa Mikloša malo dôjsť k dohode a očakáva, že ešte do konca týždňa vláda schváli predaj 49-percentného podielu v SPP.

Koaličná SDĽ v stredu na rokovaní vlády nastolila požiadavku, aby sa privatizácia minoritného balíka akcií SPP najskôr prerokovala na koaličnej rade. SDĽ chce podľa ministra školstva Milana Ftáčnika ešte určitý čas na to, aby mohla posúdiť všetky dokumenty, ktoré boli ako dodatok ministrom rozdané až v pondelok tento týždeň.

Strana demokratickej ľavice na začiatku rokovania vlády 13. 3. prezentovala stanovisko, podľa ktorého strana žiada o odklad rokovania o predaji minoritného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP). „Predseda strany Pavel Koncoš to formuloval ako politické veto na prerokovanie tohto bodu programu a v zmysle koaličnej dohody je potrebné, aby sa tým zaoberala najprv koaličná rada a potom znovu vláda SR,“ povedal pre Slovenský rozhlas minister školstva za SDĽ Milan Ftáčnik.

Podľa slov ministra Ftáčnika SDĽ nechce blokovať privatizáciu neprimerane dlhý čas, „ale ak by sa to rozhodlo o týždeň, je to úplne namieste.“

Ľavicoví demokrati majú v koaličnej 20-člennej vláde šesť kresiel. Na schválenie predaja menšinového balíka štátu v plynárňach je potrebné dosiahnuť vo vláde súhlas nadpolovičnej väčšiny členov.

Slovenská vláda o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) bude rokovať pravdepodobne až vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí. Podľa zástupcu privatizačného poradcu vlády Credit Suisse First Boston Michala Šušáka ministri už nenastolili požiadavku na ďalšie rokovanie poradcu s trojkonzorciom záujemcov. „Teraz je už všetko v rukách vlády,“ povedal novinárom Šušák.

Podľa neho boli už splnené všetky požiadavky SDĽ, okrem ceny. Poverenie na ďalšie rokovanie s konzorciom o cene však poradca nedostal. Ministerský klub SDĽ v utorok večer hovoril o dvoch nesplnených požiadavkách. Tou druhou môže byť podľa Šušáka čiastočne nesplnená požiadavka týkajúca sa znižovania počtu zamestnancov v plynárňach. Ľavičiari totiž požadovali súhlas vlády už pri 5-percentnom ročnom znižovaní stavu zamestnancov oproti pôvodne navrhovaným 20 %. Rokovaním s konzorciom sa túto hranicu podarilo znížiť na 10 %.

Návrh na vydanie rozhodnutia o privatizácii 49 % akcií SPP z portfólia Fondu národného majetku SR trojkonzorciu záujemcov bol najočakávanejším bodom stredajšieho rokovania kabinetu. Jeho predkladateľkou je ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová. Konzorcium troch záujemcov, ktoré ako jediné podalo ponuku na kúpu 49 % akcií plynární ponúkaných štátom, tvorí ruský Gazprom, nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Ponúknutá cena zodpovedá 130 mld. Sk.

Strana občianskeho porozumenia ešte pred zasadnutím koaličnej rady avizovala, že podporí navrhnutý projekt privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Po rozhodnutí ministrov za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) vetovať rozhodnutie na rokovaní vlády o tomto bode to pre agentúru SITA uviedol predseda Strany občianskeho porozumenia Pavol Hamžík. Podľa Hamžíka strana plne dôveruje svojej ministerke Márii Machovej a komisii, ktorú riadila. Očakáva, že do rokovania kabinetu sa nič nezmení a privatizácia bude schválená v súčasnej podobe, pretože právo veta možno uplatniť iba raz.

Hamžík ďalej povedal, že projekt konzorcia Gazprom, Ruhrgas a Gas de France ponúkol najlepšiu cenu. Dodal, že strany by sa už mali viac zaoberať problémami občanov, ako privatizáciou SPP či komárňanských lodeníc.

Serióznosť postoja SDĽ, ktorej ministri v stredu vetovali vo vláde rozhodnutie o privatizácii SPP, sa ukáže pri hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde na pôde parlamentu. Na margo tohto rozhodnutia to agentúre SITA povedal poslanec za HZDS Sergej Kozlík s tým, že návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podá hnutie už tento týždeň. „SDĽ dobre vie, že akékoľvek negatívne hlasovanie vo vláde privatizáciu SPP nezastaví,“ zdôraznil a dodal, že ovplyvniť privatizáciu môže jedine parlament.

Podľa Dušana Švantnera (PSNS) sa chyba pri privatizácii SPP urobila ešte pred dvoma rokmi, keď sa v parlamente odsúhlasila privatizácia jeho 49-percentého podielu. Dnešný krok SDĽ považuje za propagačný a očakáva, že sa SPP predá. „Už sa zašlo tak ďaleko, že sa nedá nič iné robiť,“ dodal. Záujemca by sa podľa neho ešte mohol zaviazať, aby investoval do výstavby druhej vetvy plynovody cez Slovensko.

Poslanec za SDĽ Vladimír Maňka predpokladá, že sa získa ďalší ťah na rokovanie s investorom. Podľa neho sa treba snažiť o získanie lepších podmienok do poslednej chvíle. Netreba to však zneužiť na odvolanie vlády.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS