ČLÁNOK
Veci zadarmo sú zvyčajne dosť drahé
19. novembra 2001

Nie všetky zákony platia. Niektoré prekonal čas, iné ľudia. Za krádež sa už na Slovensku nestínajú ruky, udavači sa upokojili, keď sa dozvedeli, že lustračný zákon je iba zbytočne minutý papier. Tvorivosť zašla oveľa ďalej, jedna zo sloveských bánk publikovala nedávno fantastickú novelu trhových zákonov. Už neplatí, že v trhu nie je žiaden obed zadarmo.

Mýty Adama Smitha sa rúcajú. Dôkazov je veľa.

Napríklad pri uzatvorení zmluvy o povinnom poistení za škody spôsobené automobilom sa poisťovne pretekajú v dávaní zadarmo. Darčeky, kolesá, tomboly s vecnými cenami, všetko zadarmo, všetko len pre zákazníka. Predpokladom pre získanie vodičského preukazu je prinajmenšom schopnosť rozlišovať preludy od skutočnosti – na cestu sa len ťažko dostane vodič, ktorý považuje policajta za krojovaného speváka. Aj jednoduchá mentálna výbava stačí na to, aby poistenec vedel, že apartnú kľúčenku alebo skvelú zľavu na zimné pneumatiky zaplatí dokonca viackrát a nevedomky a najmä nie celkom dobrovoľne.

Niekoľko týždňov pred vianocami sa aj na Slovensku zvýšila hustota osídlenia sponzormi Santu Klausa. Niektorým chcú päťstovku a o zvyšok sa postarajú, platiť sa bude až v januári, teda v čase, keď kupec aj zabudne, čo nepotreboval a predsa výhodne nakúpil. Spotrebné úvery vo všetkých podobách sú lákavé. Rozloženie splátok vyvoláva pocit láskavosti a stotožnenia sa predajcu s neľahkou sociálnou situáciou zákazníka. Taktne sa mlčí o tom, že je to najmä dobrý kšeft pre organizátorov najrozličnejších schém od lízingu až po splátkové predaje. Nie je to podvod. Zarábať peniaze je predsa normálne a dobré. Ostýchavosť možno pramení len zo zahanbenia, že žiadna z ponúk síce neklame, ale ani nehovorí celú pravdu. „Nulové navýšenie“ pri lízingu je taká istá mystifikácia ako predstava, že v kancelárii so zákazníkom rokujú vojaci armády sprásy.

Splátkové predaje čohokoľvek sa aj na Slovensku úspešne rozbiehajú, čo je dobre, lebo prinajmenšom to svedčí o optimistickom pohľade na budúcnosť. S vierou, že i o rok dokáže splácať sa spotrebiteľovi žije lepšie. V slovenskom právnom poriadku zatiaľ nie sú osobitné ustanovenia o konkurze, teda bankrote spotrebiteľa. Neschopnosť splácať požičané sa celkom iste časom prejaví, napríklad aj preto, že platiť veľa malých splátok je veľa peňazí. Nepomôže ani všetko, čo dlžník získal „zadarmo“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS