ČLÁNOK




Valentovič sa nevzdáva, odvody štátu chce zvýšiť
30. septembra 2007


Valentovič sa nevzdáva, odvody štátu chce zvýšiť


na 5 %


 



Zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov zo štyroch na päť percent bude požadovať pri rokovaniach o návrhu štátneho rozpočtu
 


Minister zdravotníctva Ivan Valentovič zo Smeru-SD sa naďalej bude snažiť presadiť, aby štát zvýšil odvody za svojich poistencov. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť. Zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov zo štyroch na päť percent bude požadovať pri rokovaniach o návrhu štátneho rozpočtu. „Budem žiadať do konca päť percent, ja neustupujem z toho,“ povedal Valentovič. V prípade, že neuspeje, zdravotníctvo sa podľa neho bude musieť vyrovnať s tým, koľko peňazí získa. Poslanec za SDKÚ-DS a predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný kritizoval, že štát ešte nezvýšil odvody na päť percent. Podľa neho vláda tak porušuje vlastné programové vyhlásenie.


Podľa ministra splnenie požiadavky zdravotníckych odborárov na zvýšenie platov o 30 % je nereálne. Myslí si, že ak odborári požadujú zvýšenie počtu lekárov o 10 až 15 % tak „niektoré zdravotné zariadenia pôjdu do útlmu a títo lekári prejdú do týchto zariadení“. Valentovič ďalej uviedol, že vláda nechce ponechať len jednu zdravotnú poisťovňu. Ako zároveň dodal, do budúcnosti to nevylučuje. Minister tvrdí, že vláda robí všetko preto, aby peniaze, ktoré sa vyberú, išli na úhradu zdravotnej starostlivosti. Zdravotným poisťovniam preto chcú prikázať, na čo majú použiť zisk. S týmto zámerom nesúhlasí Novotný. Domnieva sa, že ak sa obmedzí tvorba zisku, poisťovne nebudú motivované nakupovať efektívne a vôbec vykazovať zisk. „Zo zákona musí ísť preč takáto deformácia,“ dodal s tým, že vláda chce obmedzovať poisťovne, ale ostatným subjektom na trhu, napríklad distribučným a farmaceutickým firmám, zisk neobmedzuje.


Novotný napokon uviedol, že petíciu za zachovanie plurality zdravotných poisťovní podpísalo takmer
160 000 ľudí. Valentovič naopak argumentoval tým, že má k dispozícii reprezentatívny prieskum ÚVVM pri Štatistickom úrade SR, ktorý dokazuje, že ľudia nechcú, aby so ziskom poisťovne mohol manipulovať akcionár. Podľa neho prieskum preukázal, že si to neželá 2,65 milióna ľudí.


Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová ďalej v diskusnej relácii STV o novele zákona o sociálnom poistení uviedla, že KDH je ochotné diskutovať o otvorení druhého piliera dôchodkového systému. Kresťanskí demokrati podľa nej v žiadnom prípade nepodporujú trvalé otvorenie piliera. Sabolová zdôraznila, že KDH nepodporí novelu v takej podobe, aká je v parlamente. Zároveň spochybnila aj úvahy o zavedení štvrtého tzv. supergarantovaného piliera. Na rozdiel od Belousovovej ho nepovažuje za taký ideálny.


SNS by jeho vznik podporila aj preto, že podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej sa na tom dohodli koaliční lídri. Belousovová verí, že KDH podporí zmenu, aby z piliera mohli vystúpiť tí, „ktorí z toho v živote nič nebudú mať“. Podľa jej slov ide o tých, ktorí naleteli na reklamu dôchodkových správcovských spoločností. Myslí si, že by sa mal zmeniť pomer rozdeľovania odvodov do Sociálnej poisťovne a dôchodkovým správcovským spoločnostiam. Podľa Belousovovej pripadá do úvahy, že by sa do Sociálnej poisťovne posielalo 12 percent a na druhý pilier šesť percent. Tvrdí, že v prípade rozdelenia odvodov by sa mala presadiť „taká výraznejšia zmena“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS