ČLÁNOK
Väčšina Švédov chce, aby sa Švédsko pripojilo k eurozóne
21. januára 2002

Podľa výsledkov najnovšieho výskumu si väčšina Švédov – 53 percent – želá, aby sa ich krajina pripojila k spoločnej mene Európskej únie, euru, informuje švédsky denník Dagens Nyheter vo svojom sobotňajšom vydaní. Ako ukazujú závery iného výskumu, o ktorom píše švédsky hospodársky denník Dagens Industri, vzrástla v tejto severskej krajine podpora pre sociálnodemokratickú stranu premiéra Görana Perssona.

Výskum postoja Švédov k euru organizoval v dňoch 14. – 17. januára Výskumný ústav Temo. Medzi tisíckou respondentov sa našlo iba 33 percent takých, ktorí manifestovali svoj odmietavý postoj k euru a zvyšok účastníkov výskumu nemal vyhranený postoj.

Uvedené zisťovanie je prvý výskum verejnej mienky vo Švédsku o spoločnej mene po tom, ako euro v podstate hladko zaviedli od 1. januára vo dvanástich členských krajinách Európskej únie. V predchádzajúcom výskume inštitútu Temo v októbri 2001 bolo za euro iba 42-43 percent respondentov.

Švédsko, Dánsko a Veľká Británia sa nepripojili k väčšine Európskej únie, ktorá sa na počiatku tohto roku vzdala svojich národných mien v prospech spoločnej meny. Všetky tri krajiny prisľúbili voličom, že sa na ich názor, či chcú vstúpiť do eurozóny, opýtajú v referendách.

Persson oznámil, že podľa predbežného plánu sa referendum vo Švédsku môže uskutočniť v roku 2003, najskôr v jarnom termíne. V prípade kladného stanoviska voličov, by sa Štokholm mohol pripojiť k eurozóne od roku 2005.

Výskumný ústav Ruab uskutočnil v dňoch 8 – 16. januára prieskum verejnej mienky, podľa výsledkov ktorého sociálnych demokratov podporuje zo vzorky 3004 respondentov 46, 5 percent, čo je v porovnaní s decembrovým výskumom tohto ústavu nárast o 5,5 percentuálnych bodov. Očakáva sa, že sociálnodemokratická strana, ktorá vo Švédsku vládne okrem niekoľkých málo rokov počas celej povojnovej éry, vyhrá aj v tohtoročných parlamentných voľbách. Voľby sa majú uskutočniť 15. septembra. Predseda švédskej vlády Persson, ktorý je osobne za zavedenie eura vo svojej krajine, prisľúbil, že lídri strany začnú rokovania o dátume referenda až po parlamentných voľbách.

Podpora sociálnych demokratov podľa výsledkov výskumu ústavu Ruab vykazuje od vlaňajšieho októbra nárast o 10 percent a je vyššia o 10 percent aj v porovnaní s výsledkami Perssonovej strany v posledných parlamentných voľbách v októbri 1998.

Naproti tomu podpora troch strán pravého stredu, ktoré sa pokúšajú vytvoriť koalíciu proti Perssonovi, v porovnaní s vlaňajším decembrom poklesla. Tieto tri pravicové zoskupenia majú spolu podporu len u 39,9 percent voličov.

Hlavnými predvolebnými témami budú podľa výsledku prieskumu zdravotnícka starostlivosť, starostlivosť o starých občanov, školstvo, úroveň zdanenia a privatizácia. Trend nárastu podpory eura a sociálnych demokratov vo Švédsku potvrdzujú aj výsledky zisťovaní organizovaných inými inštitúciami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS