ČLÁNOK
Väčšina investorov podala ponuky na reštrukturalizované Slovenské elektrárne
16. októbra 2002

Podľa privatizačného poradcu vlády PricewaterhouseCoopers (PwC) väčšina z ôsmich strategických investorov podala predbežné ponuky na kúpu 49-percentného podielu už reštrukturalizovaných dcérskych spoločností Slovenských elektrární, a.s., (SE). V zmysle uznesenia, ktorým vláda schválila metódu a alternatívy privatizácie SE, investori mohli predkladať predbežné ponuky buď na kúpu minoritného podielu v SE ako celku alebo v dvoch nových spoločnostiach v 100-percentnom vlastníctve SE.

Ako ďalej informoval agentúru SITA zástupca PwC Peter Mitka, nie všetci záujemcovia, ktorí podali do 26. septembra predbežné ponuky, spĺňajú rovnako kritériá privatizačného tendra. „Nie je však medzi nimi ani jeden, ktorý by zásadne nespĺňal niektoré zo stanovených kritérií,“ uviedol Mitka.

Podľa slov zástupcu PwC niektorí záujemcovia sú lepší z hľadiska technických kritérií, ale slabší napríklad z pohľadu finančnej sily. „Pre nás je dôležité posúdiť na základe vlastných analýz napríklad finančnú silu investora. Toto kritérium naznačuje, do akej miery je skutočne reálne, že záujemca transakciu aj finančne uzavrie,“ dodal Mitka, pričom poukázal na príklad neúspešného ukončenia českého tendra na predaj štátneho podielu v spoločnosti Unipetrol. O ďalšom postupe v tendri na predaj 49 % akcií SE rozhodne privatizačná komisia, ktorá už bude zastupovať novú vládu a mala by zostaviť shortlist záujemcov. Mitka predpokladá, že do dvoch týždňov by nová komisia mala rozhodnúť o ďalšom postupe.

Predbežné ponuky na kúpu minoritného podielu v SE podalo spolu osem subjektov, pričom ide o strategických investorov. Záujemcovia o minoritný podiel v monopolnom výrobcovi elektriny mohli podať predbežné ponuky do 26. septembra. Pred podaním ponúk prejavilo predbežný záujem spolu desať subjektov, z toho osem energetických spoločností z Európy a dve významné svetové finančné inštitúcie. Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčené, že záujem prejavili aj taliansky Enel, ktorý v minulosti prejavil záujem o slovenské distribučné spoločnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS