ČLÁNOK




V4 žiada plnoprávnu účasť na Medzivládnej konferencii EÚ
14. januára 2003

Na plnoprávnu účasť kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie (EÚ) na Medzivládnej konferencii, ktorá rozhodne o zmenách zmluvných základov EÚ, vyzvali predsedovia výborov pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť a európsku integráciu Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska. „Vyzývame vlády členských krajín EÚ, aby umožnili plnoprávnu účasť pristupujúcich krajín a garantovali de facto rovnaké práva pre pristupujúce krajiny na ďalšej Medzivládnej konferencii, ktorá na základe odporúčaní Konventu o budúcnosti Európy rozhodne o zmenách zmluvných základov EÚ,“ uviedli v spoločnom vyhlásení parlamentní zástupcovia krajín V4.

Tento postoj je opakovaním jednotlivých vyhlásení kandidátskych krajín a reflektuje uistenie zo strany Európskej rady z decembrového summitu v Kodani, že štáty, ktoré pristupujú do EÚ, sa budú môcť zúčastniť na Medzivládnej konferencii. „Toto uistenie chceme preto, že jednotlivé fázy prístupového procesu znamenajú aj rôzne právne statusy pre pristupujúce krajiny, pričom reformy, ktoré sa pripravujú, sa nás budú zásadne dotýkať,“ povedal na tlačovej konferencii po skončení stretnutia predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Ján Figeľ.

K dominantným témam pracovného stretnutia patrili integrácia krajín V4 do EÚ, úloha národných parlamentov v predreferendovom období, visegrádska spolupráca krajín po vstupe do EÚ a spolupráca V4 s tretími krajinami. Parlamentní zástupcovia tiež zhodnotili proces rozšírenia NATO, dotkli sa ratifikácie prístupových dohôd v parlamentoch členských krajín NATO a vymenili si názory na zapojenie sa krajín V4 do novej stratégie a nových kapacít aliancie, ako aj na vzťah medzi NATO a Spoločnou bezpečnostnú a obrannou politikou EÚ.

Výbory pre zahraničné vecí, obranu a bezpečnosť a európsku integráciu ČR, Maďarska a Poľska podporujú rýchlu ratifikáciu prístupového protokolu SR k Zmluve o NATO vo svojich národných parlamentoch. „V našich parlamentoch sa pokúsime urobiť všetko preto, aby ratifikácia pristúpenia Slovenska (k Severoatlantickej aliancii) prebehla v čo najkratšom čase. V tomto by sme boli radi príkladom aj pre staršie členské krajiny NATO,“ povedal predseda Výboru pre európsku integráciu českého parlamentu Pavel Svoboda. Podobne sa vyjadril aj predseda Zahraničného výboru maďarského parlamentu László Szent-Iványi, ktorý za maďarský parlament povedal, že Maďarsko bude chcieť čím skôr ratifikovať členstvo Slovenska v Severoatlantickej aliancii.

Ako ďalej informoval novinárov maďarský poslanec, krajiny Visegrádskej štvorky v najbližšom čase neuvažujú o inštitucionalizáci tohto stredoeurópskeho zoskupenia, napriek tomu však zostávajú otvorené pre spoluprácu s tretími krajinami.

V súvislosti s blížiacimi sa referendami o členstve v EÚ predseda integračného výboru českého parlamentu Pavel Svoboda navrhol, aby sa na predreferendových kampaniach v jednotlivých krajinách V4 zúčastňovali aj politici z iných krajín tohto zoskupenia. „Boli by sme radi, keby sa v kampani v Českej republike objavili aj politici z iných krajín V4 a my by sme zasa radi prispeli k ich kampani,“ povedal Svoboda.

„Prahou a Kodaňou sa visegrádska spolupráca nekončí, skôr naopak, prechádza do kvalitatívne novej, vyššej etapy. Budeme prechádzať referendami v jednotlivých krajinách, ale aj dôležitými reformami, ktoré smerujú k harmonizácii s európskym právnym priestorom, lepšej konkurencieschopnosti s európskym jednotným trhom,“ povedal J. Figeľ. Parlamenty krajín V4 by podľa neho mali oveľa viac udomácňovať európsku integráciu v jednotlivých krajinách, aby bola jadrom zahraničnej politiky a zároveň multirozmernou domácou politikou. „Som presvedčený, že tak ako sa integrácia realizuje predovšetkým doma, zároveň jej druhou dimenziou je regionálna spolupráca a tou celkovou je európska spoluúčasť, ktorá by mala predovšetkým vytvoriť vedomie spoluzodpovednosti a spolupatričnosti,“ dodal na záver tlačovej konferencie J. Figeľ.

Ďalšie stretnutie predsedov výborov pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť a európsku integráciu parlamentov V4 sa uskutoční budúci rok v Prahe.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS