ČLÁNOK
V ŽSR zostalo nereštrukturalizovaných menej ako 2 % úverov
4. septembra 2000

Tretiu emisiu eurobondov nominovaných v euro v objeme 45 mil. EUR uskutočnili Železnice SR minulý týždeň v prostredí zlepšenej pozície Slovenska na zahraničných kapitálových trhoch, čo spôsobilo a prizvanie SR do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Sedemročné eurobondy sa tak podarilo umiestniť za oveľa priaznivejších podmienok ako predchádzajúce emisie, a to s rizikovou prirážkou (spreadom) 262 bázických bodov nad desaťročnými nemeckými štátnymi dlhopismi Bunds. Železnice SR tak naplnili plánovaný objem emisie bondov na tento rok, ktorý predstavoval 200 mil. EUR. Celá výška emisie je zaručená štátom. Pre agentúru SITA to povedal námestník generálneho riaditeľa železníc pre ekonomiku Dušan Zelinka.

Emisiu sedemročných eurobondov navýšili železnice o 45 mil. EUR 31. augusta tohto roka. Organizátorom emisie bol rovnako ako pri predchádzajúcich transakciách JP Morgan Securities. Novým dlhopisom udelila agentúra Moody´s rating na úrovni Ba1 a agentúra S&P na úrovni BB+. Kupónový výnos dosiahol 8 %.

Pri prvom májovom navýšení emisie v objeme 125 mil. EUR predstavoval spread železníc 275 bázických bodov. JP Morgan predal dlhopisy ôsmim nemeckým investorom, štyria z nich sa pritom zúčastnili už na májovej emisii. Pri prvom navyšovaní emisie o 30 mil. EUR dosiahli železnice podľa D. Zelinku výrazne horšie podmienky, pričom konkrétnu výšku spreadu neuviedol. Ako uviedol ekonomický týždenník Euroweek, pomerne dobré výsledky emisie pri terajšej emisii súvisia predovšetkým so štátnou garanciou cenných papierov.

Podľa slov D. Zelinku sa celých 200 mil. EUR použilo na reštrukturalizáciu úverového portfólia podniku a nereštrukturalizovaných zostalo menej ako 2 % úverov, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje menej ako 100 mil. Sk. Ekonomický námestník neuviedol, či železnice majú aj na budúci rok zámer požičať si v zahraničí za výhodných finančných podmienok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS