ČLÁNOK
V treťom kvartáli stúpol slovenský HDP o 3,3 %
14. novembra 2017

Slovenské hospodárstvo si udržuje stabilný rast nad troma percentami. V treťom štvrťroku podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ) totiž hrubý domáci produkt v stálych cenách medziročne vzrástol o 3,3 %, čo je rovnaká dynamika, akú štatistici zaznamenali v druhom štvrťroku. Analytici komerčných bánk podľa prieskumu Národnej banky Slovenska pritom prognózovali pre tretí kvartál reálny rast hospodárstva na úrovni 3,4 %.

Hoci medziročný rast bol o 0,1 percentuálneho bodu pomalší, ako v priemere očakávali analytici, štatistici významne upravili čísla za predchádzajúce štvrťroky, keď len za druhý štvrťrok navýšili pôvodný údaj z 3,3-percentného rastu až na 3,7-percentný. Ako dodáva analytik VÚB banky Andrej Arady, celoročný rast tak smeruje k úrovni 3,4 %. „Zároveň klesá aj miera nezamestnanosti, a to oveľa rýchlejším tempom, než sa očakávalo pred nejakým časom. Takýto rast preto možno hodnotiť pozitívne,“ tvrdí.

Z regionálneho pohľadu však už dynamika slovenského rastu až taká pozitívna nie je. „Prostredie v našom regióne je priaznivé a ako ukazujú okolité ekonomiky, je z neho možné vyťažiť ešte vyšší rast,“ konštatoval Arady. Zvyšné ekonomiky Visegrádskej štvorky totiž v tomto roku, ako aj v samotnom treťom kvartáli, rastú rýchlejšie ako slovenská. Po rokoch dobiehania českej ekonomiky sa nám tak opäť vzďaľuje, dodal analytik. Pre porovnanie, priemerný rast hospodárstva za prvé tri štvrťroky na Slovensku dosiahol 3,3 %, kým v Českej republike a Poľsku prekročil 4 % a v Maďarsku predstavoval 3,7 %.

Presná štruktúra rastu z tretieho štvrťroku bude známa až začiatkom decembra. Podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank však mesačné údaje z maloobchodu, priemyslu, stavebníctva či zahraničného obchodu naznačujú, že aj v treťom kvartáli ekonomiku ťahal najmä silnejúci domáci dopyt. „V raste pravdepodobne pokračovali aj investície, čo naznačujú silnejšie čísla stavebníctva, či rastúce bankové úvery podnikom,“ uviedol. Na druhej strane príspevok zahraničného dopytu zrejme naďalej zostáva mierne záporný. Silnejúci domáci dopyt totiž tlačí aj na rast dovozov.

Ako ďalej konštatuje v rámci svojho rýchleho odhadu Štatistický úrad SR, po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt zvýšil oproti tretiemu štvrťroku vlaňajška o 3,4 %. V medzikvartálnom porovnaní hospodárstvo Slovenska v treťom štvrťroku oproti druhému štvrťroku tohto roka stúplo o 0,8 %. V nominálnom vyjadrení sa pritom v krajine vytvoril v treťom kvartáli hrubý domáci produkt v objeme 22,289 mld. eur, čo v bežných cenách predstavuje medziročný nárast o 4,9 %.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnený, doplnený o štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Spresnené výsledky Štatistický úrad SR zverejní 5. decembra 2017.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS